آموزش نرم افزارویندوز

افزایش سرعت ویندوز با حذف فایل های اضافی

آیا می خواهید فضای دیسک را در رایانه ویندوز خود پاک کنید؟ در اینجا فایل ها و پوشه های ویندوز وجود دارد که می توانند با خیال راحت پاک شوند تا فضای دیسک آزاد شود و در نهایت شاهد افزایش سرعت ویندوز خود باشید.

ویندوز حاوی پرونده ها و پوشه های زیادی است که شما واقعاً نیازی به آنها ندارید. بین حافظه پنهان ، فایل های ناخواسته و فایل های کش قدیمی که فضا را هدر می دهد و پرونده هایی که می توانید حذف کنید تا در واقع مشکلات را برطرف کنید.ما در اینجا میخواهیم بگوییم پاک کردن چه چیزی از ویندوز می تواند بدون ایجاد اختلال ,باعث افزایش سرعت و خالی شدن فضای هارد شما شود.

بیایید برخی از پرونده ها و پوشه های ویندوز را که برای پاک کردن آنها آسیبی به ویندوز نمی رساند ، همراه با اینکه چرا می خواهید پاک کنید ، مرور کنیم.  توجه داشته باشید که برخی از این پوشه ها در مکان های محافظت شده هستند ، بنابراین هنگام حذف آنها مراقب باشید.

 

 

بهترین راه برای پاک کردن پوشه های اضافی ویندوز : Disk Cleanup

قبل از بررسی و حذف پوشه های ویندوز، باید بدانید که حذف دستی آنها معمولاً بهترین روش برای حل این مسئله نیست.

جدا از صرفه جویی برای انجام این کار در هنگام، بهتر است که به ابزار Disk Cleanup اجازه دهید این تمیزکاری ها را برای شما انجام دهد. با این کار از حذف تصادفی پرونده هایی که نیاز دارید و یا بهم خوردن پوشه های اشتباه جلوگیری می شود.

ابزار Windows Disk Cleanup به شما کمک می کند فضای دیسک اشغال شده در رایانه خود را آزادسازی کنید. با جستجوی Disk Cleanup در منوی  Start و انتخاب درایو ، می توانید آن را باز کنید. بگذارید اسکن شود ، و چندین دسته از پرونده هایی را می توانید پاک کنید. برای گزینه های بیشتر ، administrator permissions را انتخاب کنید.

 

اگر به نظر می رسد این رابط کاربری بسیار ساده است، می توانید به منوی Settings> System> Storage بروید تا ابزار پاک سازی فضای ذخیره سازی جدیدتر Windows 10 را امتحان کنید. روی Temporary files در لیست گزینه ها کلیک کنید ، سپس لیستی را مشاهده می کنید که شبیه  Disk Cleanup است.

 

چه چیزی  در پاکسازی از دیسک حذف شود؟

این یک راهنمای کامل برای ابزار Disk Cleanup نیست ، بنابراین ما نمی خواهیم هر گزینه ای را که ارائه می دهد بررسی کنیم. با این حال ، چندین گزینه آن را بررسی میکنیم :

  • Windows Update Cleanup: با این کار نسخه های قدیمی پرونده های Windows Update پاک می شود. در بیشتر موارد حذف این موارد بی خطر است ، اما در صورت بروز مشکلات مربوط به به روزرسانی باید آنها را برای عیب یابی نگه دارید.
  • Windows upgrade log files: به همین ترتیب ، این ها پرونده های داده ای هستند که Windows Update آنها را برای کمک به شما در کشف مشکلات موجود در مورد ارتقا یا نصب کمک می کند. اگر در رابطه با ارتقا Windows ویندوز به نسخه جدید خطایی نداشته اید ، می توانید این موارد را پاک کنید.
  • Windows upgrade log files: اگر قبلاً طرح زبان یا صفحه کلید دیگری را بارگیری کرده اید که از آن استفاده نمی کنید ، با این کار می توانید به راحتی آن را پاک کنید.
  • Recycle Bin: در حالی که می توانید سطل آشغال را از پنجره خودش تخلیه کنید ، اما می توانید این کار را به راحتی در اینجا انجام دهید. فقط مطمئن شوید که داخل آن چیزی نیست که شما به آن نیاز داشته باشید.
  • Temporary files:همانطور که از نام آنها پیداست ، پرونده های موقت در طولانی مدت برای هیچ چیز استفاده نمی شوند ، بنابراین می توانید بدون نگرانی آنها را پاک کنید.

حال ، بیایید ببینیم چه چیزی را می توانید با خیال راحت از ویندوز 10 حذف کنید.

1. The Hibernation File

 

حالت خواب زمستانی (hibernate) در رایانه شما مانند حالت خواب است ، با این تفاوت که سیستم تمام کارهای باز شما را در درایو ذخیره سازی ذخیره می کند و سپس خاموش می شود. می توانید باتری را از لپ تاپ خود خارج کرده و به مدت یک هفته در خواب زمستانی بمانید ، سپس دوباره شروع به کار کنید و همان جایی را که متوقف کرده اید ادامه دهید.

آدرس پوشه : C: \ hiberfil.sys

البته این حالت فضای زیادی را اشغال می کند ، همان فولدری هست که پرونده خواب زمستانی در آن قرار میگیرد. بسته به اندازه هارد دیسک شما ، پرونده خواب زمستانی احتمالاً چندین گیگابایت یا بیشتر است.

اگر از Hibernate استفاده نمی کنید و می خواهید آن را غیرفعال کنید ، می توانید به راحتی از طریق Command Prompt این کار را انجام دهید. توجه داشته باشید که نباید فقط hiberfil.sys را حذف کنید ، زیرا ویندوز دوباره آن را ایجاد می کند.

بر روی دکمه Start کلیک راست کنید یا Win + X را فشار دهید ، سپس از منوی حاصل پنجره Command Prompt (Admin) یا Windows PowerShell (Admin) را باز کنید. برای غیرفعال کردن خواب زمستانی ، دستور زیر را تایپ کنید:

 

powercfg.exe /hibernate off


این تنها چیزی است که برای غیرفعال شدن Hibernate لازم است. ویندوز هنگام انجام این کار باید hiberfil.sys را به تنهایی حذف کند. در صورت عدم تمایل ، آن را حذف کنید. توجه داشته باشید که غیرفعال کردن حالت خواب زمستانی نیز از استفاده سریع رایانه در ویندوز 10 جلوگیری می کند. با این حال ، این ضرر چندانی ندارد ، زیرا این ویژگی باعث کندی زمان بوت شدن و مشکلات دیگر می شود.

2. پوشه Windows Temp

آدرس پوشه : C: \ Windows \ Temp

همانطور که از نام حدس می زنید ، پرونده های موقت ویندوز حاوی اطلاعاتی است که ویندوز به طور موقت از آن ها استفاده می کند ، اما دیگر نیازی به آنها ندارد.

به جای تمیز کردن از طریق Disk Cleanup. در صورت تمایل می توانید از این پوشه بازدید کرده و به صورت دستی محتوای آن را حذف کنید. فقط Ctrl + A را فشار دهید تا همه چیز داخل آن انتخاب شود ، سپس Delete را بزنید . هنگام انجام این کار ممکن است ویندوز در چند مورد به شما خطا دهد ,این موارد را نادیده بگیرید و موارد دیگر را پاک کنید.

3. The Recycle Bin

آدرس پوشه :  shell:RecycleBinFolder

سطل آشغال یک پوشه خاص است – در حالی که در زیر درایو C: \ شما ظاهر می شود ، اما توسط ویندوز محافظت می شود و نیازی به دسترسی  به آن ندارید. هر زمان که فایلی را در سیستم خود پاک می کنید ، ویندوز آن را به سطل آشغال می فرستد. این مکان ویژه ای است که فایلهای حذف شده در آن نگهداری می شوند تا زمانی که آنها را برای همیشه حذف یا بازیابی کنید.

می توانید از طریق میانبر روی دسک تاپ خود به سطل آشغال بروید. اگر چنین چیزی را نمی بینید ، shell: RecycleBinFolder را در نوار آدرس File Explorer تایپ کنید. پس از ورود به فولدر ، همه مواردی را که اخیراً حذف کرده اید مشاهده خواهید کرد.

روی موارد دلخواه کلیک کرده و گزینه Delete را برای پاک کردن دائمی آنها انتخاب کنید یا گزینه Restore را انتخاب کنید تا پرونده به محل اصلی خود بازگردد. در بالای برگه Recycle Bin Tools ، دکمه هایی برای خالی نمودن سطل آشغال (Empty Recycle Bin) و بازیابی همه موارد (Restore all items) را مشاهده خواهید کرد.

برای تغییر روش کار در سطل آشغال ، روی Recycle Bin properties کلیک کنید. در این منو می توانید حداکثر حجم سطل آشغال را تغییر دهید ، یا حتی گزینه ” Don’t move files to the Recycle Bin را انتخاب کنید .

با انتخاب این گزینه هنگام حذف فایل ها آن ها برای همیشه حذف می شود. ما این کار را توصیه نمی کنیم ، زیرا سطل آشغال در صورت حذف تصادفی فایل ها فرصت بازگردانی به شما می دهد.

4. Windows.old Folder

آدرس پوشه : C: \ Windows.old

هر زمان نسخه Windows خود را بدون فرمت کردن درایو ارتقا می دهید  ، سیستم یک نسخه از پرونده های قبلی شما به نام Windows.old را نگه می دارد . این پوشه اساساً هر آنچه که نصب قدیمی شما را تشکیل داده است در خود نگه می دارد.

در صورت لزوم ، می توانید از این پوشه برای بازگشت به نسخه قبلی ویندوز استفاده کنید.

ویندوز مدت کوتاهی پس از ارتقا به طور خودکار این پوشه را حذف می کند ، اما می توانید آن را به صورت دستی حذف کنید. اگر بخواهید از File Explorer استفاده کنید ، حذف نمی شود ، بنابراین Disk Cleanup را در منوی Start تایپ کنید و ابزار را همانطور که قبلا توضیح داده شد راه اندازی کنید.

استفاده از ابزار Disk Cleanup ماهیانه یکبار برای افزایش سرعت ویندوز و عدم اشغال فضای اضافی توصیه می شود. اگر هنوز هم باید فضای زیادی را آزاد کنید ، سعی کنید برخی از نرم افزارهای غیرضروری ویندوز را حذف کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *