علمیگوناگون

زمین تخت؛واقعیت یا توهم توطئه؟

ارسطو اولین کسی که برای گرد بودن زمین دلیل آورد.در آن زمان افرادی که معقتد به تخت بودن زمین بودند،ارسطو و دیگران طرفداران زمین کروی را فراماسون می خواندند.آن ها زمین را به شکل یک دیسک تصور می کردند.زمین تخت گرایی در سال های اخیر مجددا طرفداران بسیاری پیدا کرده است. اما آیا زمین تخت است؟

زمین تخت گرایان مشهور

مایک هیوز معروف به مایک دیوانه یکی از معروف ترین طرفدران این نظریه بود.او اعتقاد داشت ناسا درباره ی گرد بودن زمین دروغ می گوید.او برای اثبات نظریه خود قصد داشت با موشک دست ساز خود تا ارتفاع 1525 متری اوج گرفته و از تخت بودن زمین عکس برداری کند.اما در سال 2020 پس از سقوط از موشک جان خود را از دست داد.

البته وی یک بار قبل از این در سال 2018 توانسته بود با موشک دست ساز خود تا ارتفاع 500 متری بالا برود و با جراحت های فراوان فرود بیاید.

زمین تخت؛واقعیت یا توهم توطئه؟مارک هیوز

زمین تخت گرایان چه شواهدی برای اثبات ادعای خود ارائه می دهند؟

آنها می گویند افق از بالای قله اورست یا برفراز بالن کاملاً صاف دیده می شود.آیا این ادعای آنها درست است؟بله!در واقع برای زمینی با این وسعت،قله اورست با حدود سی هزار پا ارتفاع چندانی ندارند.هواپیماها نیز بین سی و پنج تا چهل و دو هزارپا ار سطح زمین بالا می روند.حالا آیا می توان از درون هواپیما کروی بودن زمین را تشخیص داد؟روی کاغذ بله.اما چون وسعت دید انسان کم است قابل دیدن نیست.در حالی که اگر یک دوربین بیرون هواپیما قرار داده شود قابل دیدن می شود.

در ژانویه 2017 گروهی از دانشجویان دانشگاه لستر،یک دوربین را در خارج از یک بالن هواشناسی قرار دادند.این بالن تا ارتفاع 23 کیلومتری (حدود 75 هزار پا) بالا رفت.این دوربین توانست در این ارتفاع به خوبی کروی بودن زمین را به تصویر بکشد.

زمین تخت گرایان برای رد این تصاویر چه دلیلی می آورند؟بله درست حدس زدید آنها می گویند در این دوربین ها از لنز های Fish Eye (چشم ماهی) استفاده می کنند.

زمین تخت؛واقعیت یا توهم توطئه؟
نمونه ای از عکس گرفته شده با لنز فیش آی

چند ادعا در رد نظریه زمین تخت

تا به حال به مسیر حرکت هواپیماها دقت کردید؟آنها در یک مسیر منحنی شکل حرکت می کنند.برای دیدن بهتر این موضوع به سایت Flighradar24 مراجعه کنید.اگر واقعا زمین تخت بود نیازی به حرکت به شکل منحی نبود و هواپیما ها با طی کردن یک مسیر صاف به مقصد می رسیدند.

موضوع دیگری که بیان می شود این است که برای یک سطح کروی با اندازه زمین باید برای هر مایل،قوسی حدود 20 سانتی متر داشته باشیم.بر همین اساس بزرگترین پل جهان دانیانگ کانشان در چین که حدود 102 مایل طول دارد،باید حدود هفت هزارپا (1.3مایل)اختلاف ارتفاع داشته باشد،در حالی که در تصاویر کاملا صاف دیده می شود.

توضیح مخالفین زمین تخت برای مثال پل این است که 1.3 مایل در برابر مسافت کل پل یعنی 102 مایل بسیارناچیز است.بگذارید یک مثال دیگر بزنیم:یک خط کش 100 سانتی متری را که انتهای آن یک سانتی متر انحنا داشته باشد لبه ی یک میز صاف بگذارید.در این حالت اگر از کنار به آن نگاه کنید متوجه قوس آن می شوید.اما اگر از بالا به آن نگاه کنید و میز شما هم صاف نباشد،یعنی مثل زمین انحنا داشته باشد قادر به دیدن قوس خط کش نیستید و آن را کاملا صاف می بینید.

طلوع و غروب خورشید و فصل ها از نظر زمین تخت گرایان

در نظریه زمین تخت،خورشید و ماه بسیار کوچکتر از زمین هستند.زمین تخت گرایان خورشید را مانند یک پروژکتور بالای زمین فوتبال می دانند که با حرکت در مدارهای مختلف باعث روشن شدن نقاط مختلف زمین می شود.اما در یک زمین فوتبال از هر جای آن پروژکتور قابل دیدن است،پس چرا ما نمی توانیم در تمام ساعات روز خورشید را ببینیم؟

زمین تخت گرایان علت این اتفاق را بزرگ بودن زمین و پرسپکتیو آن می دانند.در مورد فصول معتقدند که خورشید روی یک مدار دایره ای در بالای سر ما در حال حرکت است که با کم و زیاد شدن قطر این مدار فصل ها بوجود می آیند.مثلا در تابستان این قطر کمتر است و خورشید به زمین نزدیکتر است.

آنها اعتقاد دارند قطب شمال در مرکز زمین قرار دارد.این نظر اشکالات فراوانی دارد.برای مثال هنگامی که قطر مدار خورشید کم است باید قطب شمال خیلی گرم باشد،که همه میدانیم اینطور نیست.

نظر زمین تخت گرایان درباره سیارات دیگر

آنها معتقدند که تمامی سیارات به جز زمین کروی هستند،زیرا زمین اصلاً سیاره نیست!آنها می گویند سیارات دیگر داخل گنبد زمین هستند و محلی به نام فضا که خلاً باشد وجود ندارد.

خب گفتیم که آنها زمین را یک سطح صاف می دانند،اما یک سطح صاف قاعدتاً دارای لبه است.به این معنا که می توان از لبه آن آویزان شد یا آب های جاری می توانند از لبه آن سرازیر شوند.اما زمین تخت گرایان چنین اعتقادی ندارند.آن ها می گویند لبه های زمین توسط رشته کوه هایی که امروزه قطب جنوب شناخته می شوند احاطه شده است که انتهای گنبد آسمان به انتهای این کوه ها متصل است.

زمین تخت؛واقعیت یا توهم توطئه؟

جاذبه در زمین تخت چگونه است؟

زمین تخت گرایان به جاذبه اعتقادی ندارند،زیرا وجود نیروی جاذبه نظریه تخت بودن زمین را از اساس رد می کند.چرا؟اگر زمین تخت باشد،وجود جاذبه باعث می شود زمین به شکل کروی دربیاید در صورتی که به طور کامل از هم نپاشد!

به طور کلی در زمین تخت گرایی،ماه گرفتگی،شفق قطبی،تغییر درجه حرارت در ساعات روز،گرمایش زمین،حرکت قوس دار هواپیماها هیچ توجیحی ندارند.در واقع طرفداران این نظریه راه درازی برای تبدیل نظریه خود به یک نظریه معقول دارند.

تخت بودن زمین،تئوری توطئه

حالا سوالی که مطرح می شود این است که حتی اگر زمین تخت باشد،مگر این موضوع چقدر قابل اهمیت است که ناسا هر ساله میلیاردها دلار هزینه کند تا آن را از انسانها پنهان کند؟اسپیس ایکس چطور؟یا اینکه سالیانه به دولت های مختلف-که افراد متفاوت و قابل تعویض هستند رشوه بدهد تا در این پنهان کاری با ناسا همراه شوند؟

حتی اگر زمین تخت باشد،ما ترجیح می دهیم دروغ بدون نقص ناسا را باور کنیم تا حقیقت پر از ایراد و حفره تخت گرایان را!

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *