ارز دیجیتالگوناگون

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

یکی از اسرار ماندگار بیت کوین ، هویت بنیانگذار آن،ساتوشی ناکاموتو است.از او اطلاعات کمی در دست است.آخرین ارتباط وی در آوریل 2011، دو سال پس از ایجاد بیت کوین بود.

ناکاموتو برای اکوسیستم بیت کوین فراتر از جایگاه خود به عنوان بنیانگذار مهم است. او یک شخصیت فلسفی است و اغلب در میان طرفداران رمز ارزها مورد بحث در مورد آینده توسعه بیت کوین استناد می شود.گفته می شود در کیف پول بیت کوین ساتوشی،حدود یک میلیون واحد بیت کوین (در زمان نوشتن این مقاله حدود 50 میلیارد دلار) وجود دارد.

ناکاموتو علی رغم تلاش های فراوان برای کشف هویت،تا کنون شناسایی نشده است. چندین نفر مطرح شده اند اما ثابت نشده است كه هیچ كدام از آنها ساتوشی ناکاموتو هستن.در اینجا چهار ​​نامزد وجود دارد.

دوریان ناکاموتو

این شاید مهمترین تلاش برای فاش کردن خالق بیت کوین بود.در واقع شما وقتی در اینترنت کلمه ساتوشی ناکاموتو را جستجو می کنید،اولین عکسی که در نتایج نمایش داده می شود عکس دوریان ناکاموتو است.

مجله نیوزویک در مارس 2014 در مقاله ای دوریان ناکاموتو را به عنوان خالق این واحد پول معرفی کرد.انتشار این مقاله باعث هیاهوی بسیاری در دنیای رمزارزها شد،زیرا اولین بار بود که یک مجله معروف سعی در معرفی سازنده بیت کوین داشت.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟چهار نفری که ممکن است خالق بیت کوین باشند

نیوزویک ادعا کرد چندین شباهت بین ساتوشی ناکاموتو و دوریان ناکاموتو وجود دارد.به عنوان مثال ، هر دو ظاهراً گرایش های آزادیخواهانه داشته اند و هم با ژاپن مرتبط بودند. (دوریان ،فارغ التحصیل فیزیک از پلی تکنیک کالیفرنیا و کار در پروژه های دفاعی طبقه بندی شده،ژاپنی-آمریکایی است). نویسنده مقاله همچنین ادعا کرد دوریان ناکاموتو گفت که او “دیگر” درگیر بیت کوین نبوده و “آن را به افراد دیگر تحویل داده است”.

تکذیب دوریان

دوریان ناکاموتو بعداً این نقل قول را تکذیب کرد و ادعا کرد سوال را اشتباه درک کرده است.وی به آسوشیتدپرس گفت: “من ارتباطی با بیت کوین ندارم.

بزرگترین اشتباه مجله انتشار عکس خانه ی دوریان ناکاموتو بود.زیرا با کمی جستجو همه افراد می توانستند به موقعیت آن دست پیدا کنند.در حالی که بسیاری معتقد نبودند دوریان ناکاموتو بنیانگذار بیت کوین است،جامعه رمزارزها از نقض حریم خصوصی وی ابراز نارضایتی کرد.

دوریان همچنین گفتگویی ویدئویی را با آندریاس آنتونوپولوس، از کارآفرینان حوزه رمزارزها انجام داد و ماجرا را از زبان خود بیان کرده و از جامعه بیت‌کوین بخاطر همه کمک‌های دریافتی تشکر کرد.او در آن زمان حدود 102 بیتکوین(حدود 5 میلیون دلار به قیمت امروز) به عنوان هدیه از فعالین رمزارزها دریافت کرد.این کیف پول اکنون تقریبا خالی است،که وضعیت کاملا مخالف کیف پول ساتوشی ناکاموتوی واقعی که با حدود 1 میلیون واحد بیت کوین بیش از یک دهه است دست نخورده دارد.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟چهار نفری که ممکن است خالق بیت کوین باشند
دوریان ناکاموتو با کاغذی که روی آن نوشته نیوزویک به خانواده من آسیب رسانده

کریگ رایت

در بیشتر موارد،افرادی که مظنون به ساتوشی ناکاموتو بودند ادعا را انکار کرده یا سکوت کرده اند.در مورد کریگ رایت،دانشمند استرالیایی چنین نبوده است.

کریگ رایت (متولد 1970) دانشمند رایانه ای در استرالیا است که ادعا می کند ساتوشی ناکاموتو ، مخترع مرموز بیت کوین است.به گفته رایت ، وی به همراه دوست خود ، دیو کلیمن ،کارشناس امنیت رایانه درگذشته ، در ایجاد بیت کوین نقش داشتند .وی این ادعا را پس از مجله Wired مطرح کرد و Gizmodo احتمال وجود ناکاموتو بودن وی را در مقاله ای در دسامبر 2015 مطرح کرد. در این مقاله از منابع متعددی نقل قول شده است.

در دسامبر 2015 ، مجله Wired با نوشتن پروفایل از رایت ، ادعا کرد که “قوی ترین شواهد را در مورد هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو بدست آورده است”.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟چهار نفری که ممکن است خالق بیت کوین باشند

شواهد Wired شامل ارجاع به “مقاله ارز رمزنگاری شده” در وبلاگ رایت بود که ماه ها قبل از شروع انتشار وایت پیپر بیت کوین منتشر شد. علاوه بر این ، ایمیل ها و مکاتبه ای با وکیل رایت منتشر شد که به “دفتر توزیع شده همتا به همتا” اشاره می کرد.

این ادعاها خیلی زود مورد تردید قرار گرفت. Wired گزارش خود را پیگیری کرد تا به چندین تضاد در داستان رایت اشاره کند. به عنوان مثال ، به نظر می رسد ورودی های وبلاگ دارای تاریخ دستکاری شده هستند.

کریگ ادعا دارد که اسم ساتوشی ناکاموتو را از روی تومیناگا ناکاموتو،فیلسوف ژاپنی انتخاب کرده است.وی تنها کاندیدای خلق بیتکوین است که مسرانه ادعا دارد ساتوشی ناکاموتو است و حتی در وبسایت شخصی خود عنوان خالق بیت کوین را نوشته است.

با این حال هنگامی که دادگاه از او خواست مدارک بیشتری برای اثبات ادعای خود به دادگاه بیاورد او از این کار انصراف داد.

نیک سابو 

نیک سابو مهندس کامپیوتر و دانشمند حقوق است. وی در مقاله ای در سال 1996 به عنوان پیشگام مفهوم قراردادهای هوشمند شناخته شده است.در سال 2005 در مقاله ای از معایب پول فیات نوشت.او بیان کرد مشکل پول فیات این است که در مالکیت دولت هاست و توسط اشخاص ثالت کنترل می شود.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟چهار نفری که ممکن است خالق بیت کوین باشند

تاریخ انتشار پست وبلاگ مورد بحث، ۲۷ دسامبر سال ۲۰۰۸ می باشد. اما این پست در واقع در سال ۲۰۰۵ منتشر شده است. اینکه دلیل ویرایش تاریخ این پست چیست، برای بسیاری سوال باقی مانده است.لینک ثابت این پست تایید می کند که تاریخ انتشار سال ۲۰۰۵ بوده است. بسیاری معتقدند علت این عمل او این بوده که انتشار پست او قبل از انتشار بیت کوین نباشد تا او هویت خود را پنهان کند.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟چهار نفری که ممکن است خالق بیت کوین باشند
مدرکی که نشان می دهد تاریخ اصلی پست سابو 2005 بوده

در سال 2008 ، وی یک ارز غیرمتمرکز را به نام Bit Gold، پیش درآمد بیت کوین ،پایه گذاری کرد. وی Bit Gold را “پروتكلی توصیف كرد كه به موجب آن تراکنش های ها با حداقل وابستگی به اشخاص ثالث مورد اعتماد به صورت آنلاین ایجاد می شوند این شبیه مفهوم بیت کوین است که به موجب آن مجموعه ای از تراکنش های های ایجاد شده توسط شبکه ای از رایانه های بدون رهبر معاملات را تأیید و عملی می کنند.

رفتار سابو

پس از عرضه بیت کوین در سال 2009 انتظار می رفت سابو هم با هیجان از بیت کوین بنویسد،اما اینگونه نبود و او خیلی کمتر در اینترنت دیده شد.

جالب است بدانید که در همان ماه راه اندازی بیت کوین، نیک سابو در یک پست ویدیویی به نمایش تعدادی خودرو پرداخت.که سعی می کنند مکانیسم کنترل ترافیک را در یک چراغ قرمز کنار بزنند.بسیاری بر این باورند که این پست به راه حل بیت کوین برای مشکل دوبار خرج کردن اشاره دارد که رمزنگاران و حامیان پول نقد دیجیتال با آن مواجه بودند.

پاول لرو

پاول کالدر لرو 48 ساله،برنامه نویس سابق،رییس سابق یک کارتل مواد مخدر و ظاهراً خبرچین فعلی اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا است.اما ارتباط او با بیت کوین چیست؟ او منتشر کننده نرم افزار های رمز نگاری E4M و TrueCrypt می باشد.که احتمال داده می شود ساتوشی ناکاموتو از آن برای رمز گذاری هارد حاوی 1 میلیون واحد بیت کوین خود استفاده کرده است.

پاول لرو در سال 2014 به دلیل پولشویی،ترور،قاچاق اسلحه،قاچاق مواد مخدر و قتل 6 نفر بازداشت شد.

شباهت های پاول لرو و ساتوشی ناکاموتو

هر دو علاقه‌مند به قمار آنلاین بودند، لرو شهرت داشت که در سایت‌های شرط‌بندی فعالیت می‌کند و بیت‌کوین هم اولین بار در یک بازی آنلاین پوکر استفاده شد.

لرو نابغه زبان برنامه نویسی C++ است یعنی همان زبانی که بیت‌کوین با آن نوشته شده است.

هر دوی آنها اعتقاد داشتند جهان به یک سیستم پولی جدید نیاز دارد،که مشکلات پول دولتی را نداشته باشد.

در نوشته های هر دو شخص کلمات و تکیه کلام های مشابهی به کار رفته است.

همچنین او شخص ثروتمندی است و منطقی است که با افزایش قیمت بیت کوین نیاز به فروش بیت کوین های خود داشته باشد.

اما این تمام داستان نیست.در دادگاهی که در ارتباط با مالکیت بیت کوین کریگ رایت،نام او را اینگونه به عنوان یکی از متهمین منتشر کرد:

“تبهکاری که در پشت امپراطوری کوکائین و اسلحه، چهار قاره را به خود مشغول کرده بود، اکنون به یک برگ برنده تبدیل شده”.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟چهار نفری که ممکن است خالق بیت کوین باشند

همچنین در تصویری که از یکی ار پاسپورت های جعلی پاول منتشر شد،او اسم جعلی پاول سالتوشی لرو را برای خود انتخاب کرد که کاملا شبیه ساتوشی است.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟چهار نفری که ممکن است خالق بیت کوین باشند

با این حال همه اینها کافی نیست.هویت واقعی خالق بیت‌کوین همچنان نامعلوم است و شاید تا همیشه نامعلوم هم بماند.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *