ترفندموبایل

چرا شارژ کردن گوشی در طول شب بد است؟

با توجه به گرانی قیمت موبایل و لوازم جانبی آن،محافظت از سلامت موبایل به یک دغدغه تبدیل شده.یکی از مهمترین اجزای موبایل های امروزی،باتری آن است.در این مقاله می خواهیم راه های طولانی تر شدن عمر باتری را بیان کنیم و بگوییم چرا چرا شارژ کردن گوشی در طول شب بد است؟

شارژ کردن تلفن هوشمند در طول شب می تواند به باتری آسیب برساند و طول عمر آن را کوتاه کند.در اینجا هر آنچه لازم است بدانید آورده شده است.

چگونه می توان عمر باتری موبایل را افزایش داد؟ممکن است فکر کنید شارژ کردن آن هنگام خواب برای اینکه مرتباً 100 درصد باشد مفید است،اما در واقع به باتری شما آسیب می رساند و عمر آن را کاهش می دهد.

این یک مقاله در مورد نگهداری باتری تلفن های هوشمند است و اینکه چرا نباید آن از شب تا صبح به شارژ زد.

باتری موبایل چقد عمر می کند؟

شما می خواهید تا مدت زمان طولانی باتری شما قابل استفاده باشد.عمر طولانی باتری از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا اکثر مردم از تعویض باتری پیش فرض ناراحت هستند.

چرا شارژ کردن گوشی در طول شب بد است؟

باتری های قابل شارژ با گذشت زمان به آرامی کارایی خود را از دست می دهند (حتی اگر از آنها استفاده نکنید). بعد از اولین سال استفاده منظم ، کاهش ظرفیت را مشاهده خواهید کرد.معمولاً در سال دوم استفاده از باتری های لیتیومی،به سختی با یک بار شارژ کردن در روز نیازتان برطرف می شود.

تولیدکنندگان،عمر باتری تلفن های هوشمند را از طریق “چرخه شارژ باتری” مشخص می کنند. چرخه شارژ به عنوان شارژ باتری از 0 تا 100 درصد تعریف می شود و سپس دوباره به 0 درصد تخلیه می شود. تعداد چرخه های شارژ مورد انتظار به شما نشان می دهد که باتری چقدر می تواند چرخه کامل را تحمل کند قبل از اینکه به طور محسوسی شروع به از دست دادن ظرفیت کند.

باتری های لیتیوم یون (Li-Ion) در اکثر دستگاه های شارژی استفاده می شود. انواع باتری لیتیوم یونی را می توانید در تلفن های هوشمند لپ تاپ ها ، خودروهای تسلا و حتی اره برقی ها پیدا کنید.

مشهورترین باتری Li-Ion 18650 است. این باتری می تواند بین 300 تا 500 دوره شارژ کامل طول بکشد تا اینکه تقریباً به 75 درصد ظرفیت کاهش یابد.آن وقت است که احتمالا وقت تعویض آن رسیده.

چرا باتری های لیتیوم یون شارژی تخریب می شود؟

تلفن های هوشمند و تبلت ها از نوعی باتری Li-Ion به نام Lithium-Ion Polymer (Li-Poly) استفاده می کنند. این نسخه ایمن تر ، کوچکتر است و سریعتر شارژ می شود.باتری شما سریعاً تخریب می شود وقتی مرتباً 80 درصد آن را شارژ کنید و بگذارید به زیر 20 درصد برسد. دستگاه شما با 50 درصد شارژ بهترین عملکرد را دارد.

برای افزایش عمر باتری از موارد شدید خودداری کنید. شارژها و تخلیه های جزئی که تا 100 درصد تکمیل می شوند به عنوان یک چرخه کامل حساب می شوند. با شارژ و تخلیه نسبی بین 20 تا 80 درصد،می توانید 1000 چرخه کامل یا بیشتر قبل از رسیدن به کاهش قابل توجه ظرفیت دریافت کنید. این تقریباً سه سال شارژ روزانه است.

چرا این اتفاق می افتد؟ این به دلیل عملکرد واقعی باتری شما است. این باتری ها از یک لایه اکسید کبالت لیتیوم و یک لایه گرافیت ساخته شده اند. یون های لیتیوم از گرافیت به اکسید لیتیم کبالت منتقل می شوند تا انرژی آزاد کنند. شارژ باتری این یونها را به لایه گرافیت منتقل می کند.

به همین دلیل است که هر دو حالت شدید به باتری آسیب می رساند: شما یکپارچگی سلول را به خطر می اندازید زیرا پر شدن بیش از حد یک لایه با لیتیوم باعث افزایش مقاومت داخلی می شود.

چگونه از باتری تلفن هوشمند خود مراقبت کنیم

بنابراین ، چگونه مراقب باتری دستگاه خود هستید؟ ممکن است قبلاً هنگام شارژ تلفن خود به برخی از عادت های بد برخورد کرده باشید ، مثلاً هنگام خواب آن را به برق متصل کنید. خوشبختانه اصلاح این روشها زمان و تلاش زیادی نمی برد.

چرا نباید هنگام خواب تلفن خود را شارژ کنید؟

وقتی می خوابید تلفن خود را از برق بکشید و پس از بیدار شدن تلفن را شارژ کنید.ممکن است یک ساعت طول بکشد تا دستگاه خود را شارژ کنید ، اما اگر وقتی خواب هستید آن را به برق وصل کنید به این معنی است که دستگاه برای مدت طولانی تری به شارژر متصل است.

باتری تلفن شما نمی تواند بیش از حد شارژ شود. تولیدکنندگان برای جلوگیری از این امر پادمان هایی را در نظر می گیرند. با این حال ، وقتی 100 درصد شارژ می کنید ، این “شارژ قطره ای” اضافه می کند ، یعنی انرژی اضافی کافی برای جبران آنچه که دستگاه شما به طور پیش فرض استفاده می کند،دارد. با شارژ 100 درصدی و متصل نگه داشتن آن ،در استفاده بیش از حد از باتری خود مجبور می شوید در صورت لزوم انرژی مصرف کند.

این علاوه بر این واقعیت است که اگر آن را یک شب در برق وصل کنید ، مطمئناً از 80 درصد شارژ توصیه شده بالاتر خواهید رفت.شارژ طولانی مدت همچنین می تواند منجر به افزایش دما شود که به طور طبیعی باتری شما را خراب می کند. همچنین در موارد شدید می تواند خطرناک باشد به خصوص اگر تلفن خود را زیر بالش خود نگه دارید.

دستگاه خود را زیر بالش خود قرار ندهید. کمبود جریان هوا نه تنها به معنای آسیب احتمالی باتری شما است بلکه خطر آتش سوزی را نیز افزایش می دهد.

شما باید از قرار دادن تلفن در معرض گرما و سرما خودداری کنید. دمای زیر 32 فارنهایت (0 درجه سانتیگراد) و بالاتر از 158 فارنهایت (70 درجه سانتیگراد) باتری Li-Ion شما را سریعتر تخریب می کند. آن را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید و آن را در یک روز گرم یا سرد در اتومبیل خود نیز رها نکنید.

آیا  وقتی تلفن شما در حال شارژ است می توانید از برنامه ها استفاده کنید؟

هنگام شارژ کردن،نباید از دستگاه خود برای فعالیتهای شدید استفاده کنید.در واقع، بسیاری از مردم این کار را می کنند. با این وجود ، انجام منظم این کار می تواند صدمات جبران ناپذیری وارد کند.

این قابل مقایسه با اورکلاک پردازنده کامپیوتر شما است. تأثیر زیاد برنامه های همزمان را در نظر بگیرید: داغ می شود و به درستی کار نمی کند. این  نکته را همچنین به “شارژ قطره ای” اضافه کنید.

ممکن است تماشای فیلم های یوتیوب یا انجام دادن بازی مورد علاقه خود در هنگام شارژ وسوسه انگیز باشد،اما ارزش تأثیر منفی بر باتری شما را ندارد.

این البته به مدت زمانی که قصد استفاده از تلفن هوشمند خود را دارید بستگی دارد.استفاده منظم از برنامه ها هنگام شارژ باعث کند شدن سرعت کاهش چشمگیر گوشی در سال دوم می شود.اگر می خواهید تلفن خود را برای مدت طولانی نگه دارید،از برنامه ها در هنگام شارژ استفاده نکنید.

چه کار کنیم تا باتری ما دیرتر خالی شود؟

چرا شارژ کردن گوشی در طول شب بد است؟

فراتر از مشاهده دما و درصد شارژ دستگاه،می توانید با کاهش دفعات شارژ شدن باتری،عمر باتری را بیشتر کنید. شارژ کمتر به معنای چرخه کمتری است که منجر به طول عمر بیشتر دستگاه شما می شود.کاهش مدت روشن بودن  صفحه در حالت استندبای و کاهش تنظیمات روشنایی بیشترین تأثیر را خواهد داشت.

علاوه بر این ، اکثر تلفن های هوشمند و برخی از لپ تاپ ها گزینه صرفه جویی در مصرف باتری را دارند. این موارد به ندرت بر تجربه شما از دستگاه تأثیر منفی می گذارد.

برخلاف تصور ، اتصال به بلوتوث و Wi-Fi از باتری زیادی استفاده نمی کند.

با این حال ، غیرفعال کردن GPS و داده تلفن همراه می تواند باعث کاهش قابل توجه تخلیه در اکثر دستگاه ها شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *