عکاسی

چگونه از سوژه های در حال حرکت عکس بگیریم؟

سوژه های متحرک،مانند سگ شما که می دود یا بچه هایتان در حال ورزش هستند،از سخت ترین چیزهایی است که می توانید به خوبی از آنها عکس بگیرید.احتمالاٌ معمولا نتیجه عکستان یا تار است یا چیزی را نشان نمی دهد.در این نوشته می خواهیم توضیح بدهیم که چگونه از سوژه های در حال حرکت عکس بگیریم؟

مهم نیست که شما با دوربین DSLR یا دوربین بدون آینه عکس می گیرید یا با تلفن هوشمند. بسیاری از نکات و نکات مشابه هستند و هر دو نوع دوربین مزایا و معایب خاص خود را برای عکس های در حال حرکت دارند.

نور،دوربین و حرکت

چگونه از سوژه های در حال حرکت عکس بگیریم؟
نور زیاد باعث وضوح عکس های در حال حرکت می شود

هنگام عکاسی ، دوربین شما نوری را که در صحنه مقابل شما بازتاب می کند ضبط می کند. برای گرفتن یک عکس “کاملاً واضح”، باید بتواند نور کافی را داشته باشید. این کار را به این صورت انجام می دهید که یا اجازه می دهد نور بیشتری به یک باره به لنز برخورد کند.یا مدت بیشتری به نور به لنز بتابد.

متأسفانه،وقتی از چیزی که به سرعت در حال حرکت است عکس می گیرید ، دوربین شما نمی تواند برای مدت طولانی عکس را بگیرد. اگر این کار را انجام دهد ، هر آنچه در حال حرکت است به یک رگه تار تبدیل خواهد شد. به همین دلیل است که عکس های تاری را در شب می گیرید:نور کمتری برای کار دوربین شما وجود دارد.

وقتی نوبت به گرفتن عکس های در حال حرکت می رسد ، اولین و ساده ترین مرحله انجام این کار در جایی روشن است. انجام این کار در خارج از خانه در طول روز بهترین نتیجه را دارد، اما گرفتن عکس در آفتاب مستقیم در اوایل بعد از ظهر نیز می تواند برای شما مفید باشد.

البته گرفتن عکس  از سوژه متحرک در شب یا داخل خانه امکان پذیر است،اما داشتن یک عکس خوب از این طریق بسیار دشوارتر است و می تواند به ابزارهای اضافی گران قیمت مانند فلاش های خارج از دوربین نیاز داشته باشد. اگر به تازگی شروع به گرفتن عکس از سوژه های متحرک کرده اید،به خود لطف کنید و این کار را در نور مناسب انجام دهید.

همه چیز درباره تنظیمات دوربین

سه تنظیم اصلی دوربین وجود دارد: سرعت شاتر،دیافراگم و ISO.با وجود اهمیت همه آنها، سرعت شاتر مهم ترین نکته در عکس گرفتن از سوژه های متحرک است.

سرعت شاتر این است که دوربین شما با چه سرعتی آن عکس را می گیرد.اگر سرعت شاتر 1/10 ثانیه باشد ، عکس همه آنچه را که در آن 1/10 ثانیه اتفاق می افتد ثبت می کند. اگر چیزی به سرعت در حال حرکت باشد،تار به نظر می رسد.

اگر شاتر شما به اندازه کافی سریع نباشد سوژه شما تار می شود.

از طرف دیگر ، اگر سرعت شاتر 4/1000 ثانیه باشد، تصویر بسیار سریعتر گرفته می شود.هر چقدر هم که سوژه سریع حرکت کند، به نظر می رسد ثابت باشد.

با دوربین های حرفه ای می توانید مستقیماً سرعت شاتر،دیافراگم و ISO را کنترل کنید. این بدان معناست که شما می توانید از دیافراگم وسیع و ISO بالا استفاده کنید تا دوربین خود را مجبور به استفاده از سرعت شاتر سریع،انجماد حرکت- یا حتی در مقادیر دقیق مورد نظر برای هر شماره،تنظیم کنید.

با استفاده از تلفن های هوشمند ، دیافراگم یک مقدار ثابت است و سرعت شاتر و ISO به طور خودکار توسط برنامه دوربین تنظیم می شوند. اگر می خواهید آنها را به صورت دستی تنظیم کنید، باید برنامه مخصوص آن را دانلود کنید.

اگر از توصیه های من پیروی می کنید و قصد عکاسی در نور روز را داری ، حالت اتوماتیک احتمالاً برای شما مناسب است. اگر می خواهید در موقعیت های کمی پیچیده تر عکس های در حال حرکت بگیرید ، ارزش این را دارد که سرعت شاتر مشخصی تنظیم کنید ، زیرا تلفن هوشمند شما معمولاً به یکی از مواردی تبدیل می شود که حرکت آن خیلی کند است.

چگونه می توان روی یک موضوع متحرک فوکوس کرد

حتی اگر دوربین شما برای استفاده از سرعت شاتر سریع تنظیم شده باشد،کار شما تمام نشده است. باید فوکوس را درست انجام دهید.

عمق میدان می تواند موضوع پیچیده ای در عکاسی باشد. هنگام عکاسی ، لنز نور را دستکاری می کند تا بخشی از صحنه با فوکوس واضح ظاهر شود. مقدار این بخش به نوع دوربینی که استفاده می کنید ، فاصله کانونی و دیافراگم لنز چیست و چند عامل دیگر بستگی دارد.

توجه کنید که چگونه اتوبوس و پس زمینه کمی تار هستند. دلیلش این است که دوربین من روی کبوتر متمرکز شده بود.بنابراین عمق میدان پس زمینه را شامل نمی شد

اگر از یک دوربین حرفه ای استفاده می کنید، تنظیم دیافراگم به اندازه کافی Wide برای استفاده از سرعت شاتر سریع باعث می شود منطقه ای که در کانون توجه است ،کوچکتر شود. این موضوع باعث می شود فوکوس روی موضوع شما کمی چالش برانگیزتر باشد، اما دو راه خوب وجود دارد:

  • برای ردیابی سوژه هنگام حرکت، از فوکوس خودکار استفاده کنید.
  • به صورت دستی بر بخشی از صحنه تمرکز کنید که می دانید سوژه شما قرار است باشد.مثلاً رمپی که کودک شما قصد دارد از آن روی اسکیت بورد خود بپرد.
اگر می دانید سوژه شما قرار است کجا باشد ، نیازی به فوکوس خودکار ندارید.

اگر از تلفن هوشمند خود استفاده می کنید،کار بسیار راحت تر خواهد بود.یکی از نقاط ضعف تلفن های هوشمند این است که آنها در واقع تصاویر عمق میدان کم ندارند.اگرچه برای عکسهای در حال حرکت واقعا یک امتیاز مثبت است. تقریباً تمام تصویر در فوکوس خواهد بود ، بنابراین ردیابی موضوع شما برای سیستم فوکوس خودکار چندان سخت نخواهد بود.تقریباً در 99٪ از مواقع ، تا زمانی که سرعت شاتر شما به اندازه کافی بالا باشد، قادر خواهید بود سوژه های متحرک را بدون هیچ گونه تاری عکس بگیرید.

این عکس خوب نشده

در گرفتن عکس های در حال حرکت خوب یک عنصر بزرگ شانس وجود دارد. به ازای هر عکس ورزشی شگفت انگیز که در صفحه اول یک روزنامه ملی ظاهر می شود ، عکاس صدها یا حتی هزاران عکس بد اغلب در همان روز گرفته است. برای به دست آوردن بهترین عکس از سوژه های در حال حرکت خود باید خوش شانس باشید.

 نکات دیگر

مانند اکثر کارها ،کمی تمرین لازم دارد.هرچه بیشتر سعی کنید از بچه هایتان که در حال دویدن هستند عکس بگیرید ، در عکس گرفتن بسیار بهتر خواهید بود.

از نظر ترکیب بندی ، به نظر می رسد بهتر است سوژه شما از مرکز عکس حرکت کند تا اینکه در لبه باشد. این بدان معناست که هنگام عکسبرداری باید قبل از سوژه خود برنامه ریزی کنید.

همچنین ، مطمئن شوید که در واقع سوژه خود را با دوربین خود ردیابی می کنید. فقط آن را در یک مکان نگه ندارید.

اینکه شما از چه لنزی استفاده می کنید تأثیر زیادی روی عکس خواهد داشت.با لنزهای زاویه باز،می توانید در نماهای بسته تر عکس بگیرید.

نحوه حرکت سوژه شما نیز روی چیزها تأثیر می گذارد. اگر آنها در تصویر در یک خط مستقیم حرکت کنند،عکاسی برای شما و  راحت تر است. از طرف دیگر،اگر آنها به صورت نامنظمی در حال چرخش هستند ، شاید فقط لازم باشد به حالت ورزشی اعتماد کنید و امیدوار باشید.

ابزاری که بسیاری از عکاسان فراموش می کنند از آن استفاده کنند صدای آنهاست. با سوژه های خود ارتباط برقرار کنید ، به آنها بگویید که می خواهید چه کاری انجام دهند و از صحنه پردازی کارها نهراسید. شما به دنبال کسب جایزه پولیتزر نیستید – فقط یک عکس جالب می خواهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *