ارز دیجیتال

NFT چیست؟

NFT ها موضوع داغی در دنیای بلاکچین و رمز ارزها هستند. به NFT مانند کالاهای جمع آوری کننده دیجیتال فکر کنید. این یک شی دیجیتالی منحصر به فرد است ، و NFT ها در اوج محبوبیت هستند.اما در این مقاله می خواهیم توضیح بدهیم NFT چیست؟و با توکن های غیرمثلی آشنا شویم.

NFT چیست؟

NFT ها “توکن های غیرقابل معاوضه” هستند.NFT مخفف Non-Fungible Tokens به معنای توکن های غیر مثلی یا غیرقابل معاوضه است.

“غیر قابل معاوضه” یعنی چه؟

فرض کنید،می خواهید به یک نفر یک دلار بدهید و پس از مدتی از او پس بگیرید،در زمان پس گرفتن شما نمی توانید بگویید این آن یک دلاری من نیست و من یک دلاری خودم را می خواهم،زیرا یک دلار همیشه یک دلار است.اما در مورد توکن های غیر مثلی یا NFT  ها این موضوع صادق نیست.

ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین نیز قابل معاوضه هستند. یعنی یک بیت کوین معادل بیت کوین دیگر است.

وقتی چیزی غیرمثلی باشد،قابل تعویض نیست. به عنوان مثال ، مونالیزا لئوناردو داوینچی غیرقابل معاوضه است. فقط یک نسخه اصلی از  مونالیزا در جهان وجود دارد.

NFT ها چگونه کار می کنند (CryptoKitties را به خاطر می آورید؟)

CryptoKitties  یکی از اولین NFT های بزرگ بود. هر بچه گربه متفاوت است. CryptoKitty یک دارایی دیجیتال است که در بلاک چین ذخیره شده است. به جای اینکه بلاکچین مالکیت شما را با رمز ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین (BTC) یا اتر (ETH) ثبت کند ، مالکیت شما را برای یک توکن خاص و منحصر به فرد که kitty نشان می دهد ثبت می کند.

 بازی کریپوکیتیز
این گربه به قیمت 110707 دلار آمریکا فروخته شد.

“داشتن” CryptoKitty همانند “داشتن” یک بیت کوین یا رمز ارز دیگر است. شما مالک این دارایی دیجیتال هستید زیرا بلاکچین  می گوید شما مالک آن هستید-یا بهتر است بگوییم بلاکچین می گوید هرکسی که کلیدهای خصوصی شما را داشته باشد مالک آن است. می توانید از کلیدهای خصوصی خود برای “خرج کردن” ارز رمزنگاری شده استفاده کنید و در ازای دریافت پول نقد یا خدمات ، مالکیت آن را به شخص دیگری اختصاص دهید.

به شما حق می دهیم اگر هنوز متوجه نشده اید دلیل این همه هیاهوی NFT چیست!

برخی دیگر از NFT های دیگر کدامند؟

بنابراین بیایید یادآوری کنیم: NFT یک رمز منحصر به فرد است که در بلاکچین ذخیره می شود. مانند بیت کوین یا سایر رمز ارزها است ، اما به جای اینکه ارز قابل تعویض باشد ، یک کالای دیجیتالی منحصر به فرد است – به همان معنایی که بیت کوین یک کالای دیجیتالی است.

بیایید نگاهی به چند نمونه دیگر از NFT ها بیندازیم:

  • جک دورسی ، مدیر عامل توییتر ، اولین توییت خود را به عنوان NFT می فروشد. شخصی 2.5 میلیون دلار برای مالکیت آن پیشنهاد داده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *