اطلاعات عمومی کامپیوتر

تفاوت بین Illustrator و Photoshop چیست؟

در دنیای طراحی دیجیتال ، دو نام بالاتر از بقیه هستند: Photoshop و Illustrator. این دو برنامه Adobe بسیار محبوب هستند ، اما تفاوت آنها در چیست؟ چرا یکی را به دیگری ترجیح می دهید؟

این مورد برای طرفداران غیر Adode موجود در GIMP (جایگزین منبع باز برای فتوشاپ) و Inkscape (جایگزین منبع باز برای Illustrator) نیز صدق می کند. هنگامی که ما در مورد این برنامه ها صحبت می کنیم این نکته را به خاطر داشته باشید.

رستر در مقابل بُردار

 

فتوشاپ و ایلوستریتور دارای برخی موارد مشترک هستند ، اما یک تفاوت عمده وجود دارد که آنها را مجبور می کند محصولات جداگانه ای باشند. Photoshop یک برنامه ویرایش مبتنی بر شطرنجی (Raster) است ، در حالی که Illustrator از بردار (وکتور) استفاده می کند.

برنامه های ویرایش مبتنی بر Raster از پیکسل برای ایجاد تصاویر استفاده می کنند. میلیون ها پیکسل از رنگ های مختلف با هم ترکیب می شوند تا تصویر را تشکیل دهند. با بزرگنمایی می توانید پیکسل های منفرد را مشاهده کنید اما از دور قابل مشاهده نیستند. یک برنامه مبتنی بر شطرنجی که بسیاری از افراد از آن استفاده کرده اند MS Paint است.

بردارها اشکالی با خطوط کاملاً صاف هستند که با “نقاط” یا “گره ها” ایجاد می شوند. آنها می توانند در هر اندازه ای که بخواهید مقیاس بندی شوند و خطوط کاملا تمیز و واضح باقی بمانند. بیایید اختلافات را از نزدیک مشاهده کنیم.

تصویر بالا نمای بزرگنمایی شده یک شکل را در فتوشاپ نشان می دهد. می توانید پیکسل های لبه های منحنی سیاه را ببینید. حال بیایید نگاهی به همان شی  ایجاد شده به عنوان بردار در Illustrator بیندازیم.

لبه منحنی سیاه کاملا صاف و واضح است. مهم نیست که چقدر روی شی بزرگنمایی کنید. هرگز پیکسل را هنگام دیدن فایل برداری در Illustrator مشاهده نخواهید کرد.

پسوند فایل ها

همانطور که انتظار دارید ، شطرنجی و بردار نیز با فرمت های پرونده های خاص خود ارائه می شوند. شما احتمالاً از پیشوندهای پرونده شطرنجی معمولی JPG و PNG مطلع هستید. پسوندهای فایل برداری معمول ، AI ، EPS و SVG هستند .

اینجا جایی است که همه چیز کمی پیچیده می شود. شما می توانید یک پروژه فتوشاپ در حال انجام ، حاوی لایه های تصاویر و متن را به عنوان PSD ذخیره کنید. شخص دیگری می تواند آن PSD را در فتوشاپ باز کرده و ویرایش را ادامه دهد و حتی برخی از تغییراتی را که ایجاد کرده اید لغو کند.با این حال ، برای رسیدن به شکل نهایی یک تصویر ، باید به صورت JPG یا PNG صادر شود. این همه لایه ها را ادغام می کند. دیگر نمی توان تغییرات را لغو کرد.

از طرف دیگر ، Illustrator متفاوت است. AI یا SVG پرونده پروژه و محصول نهایی است. یک فایل برداری تمام لایه های جداگانه اشکال و متن را حفظ می کند. شخصی می تواند یک پرونده SVG را باز کند و به برچسب زدن با بردار ادامه دهد.

همانطور که گفته شد ، شما می توانید یک پروژه Illustrator را به عنوان JPG یا PNG نیز صادر کنید ، که همه چیز را در یک تصویر شطرنجی تخت ادغام می کند. نتیجه هر دو برنامه می تواند یکسان باشد ، اما راه رسیدن شما بسیار متفاوت است.

از کدام یک باید استفاده کنیم؟

فتوشاپ یا ایلوستریتور هر کدام نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند. در برخی شرایط ، ممکن است بتوانید از هر دو استفاده کنید ، اما بیشتر اوقات ، آنها برای اهداف بسیار متفاوتی استفاده می شوند. برخی از اولویت های شخصی نیز وجود دارد.

همانطور که از نام آن پیداست ، فتوشاپ در درجه اول برای ویرایش عکس استفاده می شود – مواردی مانند تنظیم تعادل رنگ سفید روی عکس ، از بین بردن قرمزی چشم ، پاک کردن چین و چروک از عکس اسکن شده ، ویرایش یک شی از عکس و غیره. به طور کلی ، اگر نقطه شروع شما یک تصویر است که از قبل وجود خارجی دارد، فتوشاپ برنامه ای است که باید از آن استفاده کنید.

Illustrator در درجه اول برای مواردی مانند طراحی آرم و ایجاد تصویر استفاده می شود. توانایی مقیاس گذاری یک تصویر و حفظ کیفیت آن در این شرایط حیاتی است. به عنوان مثال ، از یک آرم می توان به طرق مختلف استفاده کرد. مهم است که هرکسی از آرم استفاده می کند بدون تخریب آن ، اندازه آن را تغییر دهد.

مطمئناً استثنائاتی نیز در این مورد وجود دارد ، اما یک قانون خوب این است که فتوشاپ برای ویرایش یا اصلاح و Illustrator برای ایجاد است.

بخاطر داشته باشید که همه نیازی به استفاده از هر دو برنامه ندارند. فتوشاپ به دلیل انعطاف پذیری بیشتر ، کاربرد زیادی دارد. به عنوان مثال ، شما می توانید در فتوشاپ آرم طراحی کنید ، اما نمی توانید عکس RAW را در Illustrator ویرایش کنید.

فتوشاپ و ایلوستریتور برنامه های پیچیده ای با تعداد زیادی ابزار قدرتمند هستند ، اما تفاوت بین آنها تا حد واقعی و در مقابل بردار خلاصه می شود. وقتی این تفاوت اساسی را فهمیدید ، مشخص می شود که باید از کدام یک استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *