علمیگوناگون

سقوط موشک چینی؛خطری جدی یا نگرانی بی دلیل؟

قرار است یک موشک چینی خارج از کنترل این آخر هفته به جو زمین وارد شود.اما هیچ کس مطمئن نیست که بقایا دقیقاً چه موقع و کجا فرود خواهد آمد.اصلا آیا این خطر جدی است یا نگرانی بی دلیل؟ در اینجا در مورد اینکه چرا هنوز اطلاعات بیشتری نداریم و مهمتر از آن اینکه چه زمان اطلاعات بیشتری خواهیم داشت صحبت می کنیم.

دلیل آن این است که یک سیلندر 22.5 تنی بدون کنترل در اطراف این سیاره درحال جابجایی است و با هر دور ارتفاع آن کاهش می یابد. این بدنه موشک Long March 5B چین است که هفته گذشته اولین ماژول ایستگاه فضایی جدید این کشور را به فضا پرتاب کرد.

کی و کجا؟

انتظار می رود بدنه موشک در آخر هفته این هفته،به احتمال زیاد در روز شنبه،به زمین برسد.این گفته بر اساس پیش بینی های نیروی فضایی ایالات متحده،آژانس فضایی روسیه و شرکت هوافضا،است

در این مرحله،ارزیابی دقیق محل سقوط مرحله موشک غیرممکن است. پیش بینی ها نشان می دهد که در یک بازه تقریباً 20 ساعته وارد جو می شود. در آن دوره ، مرحله موشک چندین بار دور زمین می چرخد.

مدار فضاپیما آن را به وسعت وسیعی از سیاره منتقل می کند – از لس آنجلس تا نیویورک تا جنوب اروپا تا پکن ،در بیشتر استرالیا ،آفریقا و آمریکای جنوبی. با این حال بیشتر اوقات بر فراز اقیانوس ها و سرزمین های خالی از سکنه پرواز خواهد کرد.

“جان لوگسدون،بنیانگذار دانشگاه فضایی جورج واشنگتن ،” مسیر آن بسیاری از جهان پرجمعیت را در بر می گیرد. بنابراین اگر نتوانید محل ورود آن را کنترل کنید ، یک خطر واقعی وجود دارد.

با ورود موشک به جو زمین،اصطکاک ،دمای موشک را تقریباً تا 3000 درجه فارنهایت بالا می برد.موشک احتمالاً در این گرما از هم می پاشد و ممکن است قسمتهایی از آن بسوزد،اما قسمت های دیگر ممکن است روی سطح زمین سقوط کند.

کارشناسان تخمین می زنند که بیش از 5 تن از قطعات موشک در جایی از زمین سقوط کند.این قطعات ممکن است شامل مخازن سوخت،رانشگرها،قسمتهای زیادی از موتورهای موشک و قطعات فلزی و عایق باشد.با توجه به این که بیش از 70 درصد زمین آب است،احتمالا تمام قطعات در اقیانوس فرود بیاید.

“خطر اینکه خسارتی به وجود بیاید یا به شخصی آسیب برساند بسیار ناچیز است.غیر ممکن نیست،ممکن است اتفاق بیفتد اما خطر اینکه به شما آسیب برساند فوق العاده ناچیز است.بنابراین یک ثانیه از خواب خود را بخاطر آن از دست ندهید!

چین یک توضیح به جامعه جهانی بدهکار است

به طور معمول،کشورها پس از پرتاب،موشک های خود را به جو می کشانند و در مناطق دور افتاده اقیانوس مانند اقیانوس آرام فرود می آورند.روشی که “فرود کنترل شده”نامیده می شود.

سقوط موشک چینی؛خطری جدی یا نگرانی بی دلیل؟
بقایای موشک اسپیس ایکس که در ماه مارس 2021 بر فراز تگزاس منفجر شد

موشک های قدیمی چین این عمل را دنبال می کنند. اما دو روز پس از پرتاب Long March 5B ، ناظران روی زمین دریافتند که قسمت بالایی آن در حال چرخش بر روی کره زمین است و به آرامی ارتفاع خود را از دست می دهد. برخلاف بیشتر مراحل موشکی مدرن ، این مدار به مدار ناپایداری سقوط کرده بود. کارشناسان مطمئن نیستند که این تصادفی بوده است یا نحوه طراحی موشک بوده است. مقامات چینی توضیحی ارائه نداده اند.

لوگسدون گفت: “موشک ها مدام پرتاب می شوند و به ندرت نگرانی در مورد ورود فرود آنها وجود دارد.” “بنابراین بله ، من کمی درمورد دلیل این اتفاق گیج شده ام. آیا این صرفاً بی توجهی به دستورالعمل های بین المللی است؟ یا به دلیل اینکه موشک به درستی طراحی نشده است؟ جای تأسف است که بسیاری از افراد را در معرض خطر قرار می دهد.

این موشک قبلاً یکبار با همان نتیجه پرتاب شده است. چین برای اولین بار Long March 5B را در ماه می سال 2020 در آزمایشی قرار داد که نمونه اولیه سفینه فضایی را وارد مدار کند.قسمت اصلی آن موشک نیز شش روز پس از پرتاب،بدون کنترل به زمین سقوط کرد.برخی گزارش های محلی نشان می داد که ذرات موشک در ساحل عاج سقوط کرده است.

کارشناسان فقط می توانند مقداری از بدن موشک را که به زمین اصابت می کند تخمین بزنند.یک قاعده کلی این است که 20 تا 40 درصد از جرم یک جسم بزرگ از سقوط آن در جو زنده بماند.در این حالت،این بدان معناست که 5 تا 9 تن به زمین می رسد.

اگر هر قسمت موشکی بر روی مردم یا املاک آنها فرود بیاید،چین باید بهای آن را بپردازد.طبق پیمان نامه مسئولیت فضایی سال 1972،کشور پرتاب کننده در قبال موشک های خود و هرگونه صدمه ای که به آنها وارد می شود مسئول است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *