آموزش نرم افزارترفندویندوز

چگونه می توان از صفحه ویندوز 10 اسکرین شات گرفت

اسکرین شات چیست؟

اسکرین شات به معنی گرفتن یک تصویر یا عکس از صفحه نمایش می باشد. صفحه نمایش شامل هر وسیله دیجیتال مثل کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت، گوشی، کتابخوان و … است. بنابراین وقتی از محتوای نمایش یافته بر روی دسکتاپ ویندوز عکس می گیریم، می گویند از دسکتاپ ویندوز اسکرین شات گرفته شد.

چگونه می توان از صفحه ویندوز 10 اسکرین شات گرفت؟

طریقه گرفتن اسکرین شات از کل صفحه با استفاده از دکمه Print Screen

دکمه پرینت اسکرین معمولا در بالای کیبورد و در نزدیکی F12 قرار دارد. (به عکس ابتدای مقاله مراجعه شود).

دکمه Print Screen صفحه کلید خود را بزنید. حالا یک اسکرین شات از آنچه که بر روی صفحه نمایش در حال نمایش است، در کلیپ بورد ویندوز کپی می شود. سپس تنها کاری که باید انجام دهید، درج (paste) محتوای کلیپ بورد در یک ویرایشگر گرافیکی مثل Paint یا فتوشاپ است.

برای باز کردن برنامه نقاشی ویندوز 10، کلمه Paint را در کادر جستجوی نوار ابزار ویندوز(استارت) تایپ کنید و برنامه Paint را اجرا کنید.

حال آیکون Paste در نوار ابزار برنامه Paint یا کلید ترکیبی Ctrl+V بر روی کیبورد را بزنید.

گزینه paste

اسکرین شات در صفحه paint نمایش داده می شود.

اسکرین شات با Print Screen

برا انتخاب بخشی از عکس از ابزار Select و سپس Crop در کنار گزینه Paste استفاده کنید سپس خروجی از منوی File و سپس Save ذخیره کنید.

اما روش بعدی که قرار هست توضیح بدیم روشی بسیار بهتر می باشد.در این روش می توانید از قسمت دلخواه صفحه حتی بدون داشتن کیبورد عکس بگیرید.

طریقه گرفتن اسکرین شات از ویندوز بدون کیبورد!

اگر بخواهید در ویندوز 10 عکس بگیرید ، اما کلید “Print Screen” روی صفحه کلید خود ندارید یا اصلا صفحه کلید ندارید ، چه می کنید؟ خوشبختانه به لطف ابزار داخلی ویندوز به نام Snip & Sketch می توانید از صفحه نمایش خود عکس بگیرید. در برخی از نسخه های ویندوز 10 به نام Snipping Tool نامگذاری شده است.

برای اجرای Snip & Sketch بدون صفحه کلید ، منوی Start را باز کرده و “Snip & Sketch” را در لیست برنامه های حروف الفبا قرار دهید. برای راه اندازی ، روی نماد آن کلیک کنید. در صورت داشتن کیبورد کلمه Snip را جستجو کنید. سپس Snip & Sketch یا Snipping Tool را انتخاب کنید.

snipping tools

سپس گزینه New را انتخاب کنیدبرنامه Snipping Tools

با استفاده از یک نوار ابزار که در بالای صفحه ظاهر می شود ، می توانیدیک کادر مستطیل شکل یا تصویر از یک صفحه در حال اجرا یا یک عکس تمام صفحه داشته باشید. روی آنچه می خواهید عکس بگیرید کلیک کنید ، سپس در صورت لزوم بخشی از صفحه را انتخاب کنید.

اسکرین شات با Snippping

پس از گرفتن عکس از صفحه ، پیش نمایش خروجی را در پنجره Snip & Sketch مشاهده خواهید کرد. برای ذخیره عکس ، از منوی File گزینه Save As را انتخاب کنید.

ذخیره اسکرین شات

نکته جالب در مورد Snip & Sketch این است که به طور خودکار عکس صفحه نمایش شما را با زمان سنجی نامگذاری می کند تا برای تایپ نام جدید به صفحه کلید نیازی نداشته باشید. وقتی آماده شدید ، روی Save کلیک کنید.

عکس صفحه شما بدون نیاز به کیبورد هم اکنون ذخیره شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *