اینترنت

آموزش گوگل فرم (Google Forms)

اگر می خواهید پرسشنامه ای بسازید،سوالی برای دانشجویان خود طراحی کنید یا دوستان خود را به جشن دعوت کنید،با گوگل فرم می توانید به راحتی این کار را انجام دهید.در این پست با آموزش گوگل فرم (Google Forms) همراه ما باشید.

1. فرم جدیدی را شروع کنید

ساختن فرم در سرویس گوگل فرم،بسیار ساده است.در صفحه اصلی Google Forms،روی نوع سندی که می خواهید ایجاد کنید کلیک کنید. انواع مختلفی از فرم های آماده مانند نظرسنجی،فرم سفارش و اطلاعات تماس وجود دارد.شما می توانید هر یک از آنها که می خواهید را انتخاب کنید و تغییراتی روی آن انجام دهید.

اگر می خواهید فرم را تماما خودتان طراحی کنید،گزینه Blank را انتخاب کنید.در این گزینه نیاز به صرف وقت بیشتری دارید،اما در نهایت فرم کامل تری خواهید داشت.

آموزش گوگل فرم (Google Forms)

2.فرم خود را نامگذاری و توصیف کنید

پس از شروع یک فرم Blank دو جزئیاتی که باید وارد کنید عنوان و توضیحات است.بعداً می توانید آنها را پر کنید،اما از روشن و مختصر بودن آنها اطمینان حاصل کنید.به عنوان مثال اگر در حال ایجاد یک پرسشنامه گوگل هستید،می توانید توضیح دهید که برای چه چیزی است و چه چیزهایی را باید در ذهن داشته باشید.هنگام درخواست به روزرسانی از تیم راه دور خود،می توانید دستورالعمل های بیشتری را به کارمندان بخشهای مختلف ارائه دهید.

3. سوالات خود را طرح کنید

این جایی است که برنامه شما مهم است.آیا یک فرم با پاسخهای چند گزینه ای می خواهید،یا ترجیح می دهید گیرندگان نظر خود را آزادانه بیان کنند؟می توانید پاسخ کوتاه یا بلند،آپلود فایل و موارد دیگر را بخواهید.

ابتدا سوال خود را تایپ کنید یا آن را از فرم قبلی وارد کنید.سپس،منوی کشویی را در سمت راست سوال انتخاب کنید تا مشخص شود دریافت کنندگان فرم چگونه باید به آن پاسخ دهند.برای افزودن درخواست های بیشتر ، روی نماد Plus از نوار ابزار سمت راست فرم خود کلیک کنید.برای افزودن سوال جدید آیکون + را انتخاب کنید.

آموزش گوگل فرم (Google Forms)

به یاد داشته باشید که فرم خود را کوتاه نگه دارید. مردم وقت و حوصله پاسخگویی به همه چیزهای ذهن شما را ندارند،بنابراین یا حداکثر به 10 سوال بپردازید یا با فعال کردن دکمه های Required سوالات ضروری را از سوالات اختیاری مشخص کنید.

4. تصویر اضافه کنید

تصاویر و فیلم ها می توانند فرم شما را جذاب تر کنند.به عنوان مثال،شما می توانید یک سوال خاص را با یک عکس زیبا کنید.برای انجام این کار،روی نماد Add image بین قسمت سوال و منوی پاسخ کلیک کنید تا گزینه های خود را ببینید.

5. گزینه های پاسخ خود را تنظیم کنید

به راحتی می توانید پاسخهای دریافتی را در یکجا ببینید،به شرطی که ضامن Accepting responses روشن باشد.مطمئن شوید که قبل از ارسال سند باشد.

 

6. تنظیمات خود را مشخص کنید

هنگامی که نحوه ایجاد فرم گوگل را به همان روشی که دوست دارید فهمیدید،باید عملکرد آن را دقیق تنظیم کنید.روی نماد Settings (چرخ دنده) در بالای صفحه کلیک کنید،پنجره ای با سه برگه general، presentation و quizzes دریافت خواهید کرد.

آموزش گوگل فرم (Google Forms)

 

همچنین می توانید از بین چندین گزینه دیگر مانند جمع آوری ایمیل پاسخ دهندگان یا اجازه دادن به آنها برای ویرایش ارسال خود،گزینه های دیگری را انتخاب کنید.علاوه بر این ، می توانید یک نوار پیشرفت و یک پیام تأیید نمایش دهید.

اگر می خواهید فرم یک آزمون باشد،آن را اینجا تأیید کنید و هر سوال به شما امکان می دهد به آن امتیاز و بازخورد اختصاص دهید.افرادی که در این آزمون شرکت می کنند می توانند علائم آنها را بلافاصله یا پس از بررسی پاسخ های آنها مشاهده کنند. همچنین می توانید مقادیر و پاسخ های درست و غلط را نشان دهید.

7.پیش نمایش فرم خود را مشاهده کنید

مرحله نهایی و اساسی برای طراحان فرم این است که به سند نگاه کنید به عنوان یک گیرنده. فقط روی نماد Preview کلیک کنید، مرورگر شما یک برگه جدید باز می کند و فرم نهایی را به شما ارائه می دهد.

8.فرم خود را ارسال کنید

وقتی فرم مورد نظرتان را تکمیل کردید،برای ارسال فرم به افراد مورد نظر،روی گزینه Send در بالا سمت راست صفحه کلیک کنید.

در پنجره ای که باز می شود،می توانید با تغییر سربرگ مشخص کنید که فرم را چگونه به اشتراک بگذارید.می توانید برای افراد ایمیل کنید،یا در سربرگ دوم با کپی کردن لینک فرم آن را برای افراد مورد نظرتان ارسال کنید.

همانطور که دیدید آموزش گوگل فرم (Google Forms) بسیار ساده بود.

همچنین بخوانید:نحوه تغییر نام و آدرس در سرویس جیمیل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *