علمی

استیون واینبرگ، فیزیکدان مشهور و برنده نوبل درگذشت

استیون واینبرگ ، یک فیزیکدان نظری که کشف کرد دو نیروی جهان واقعاً یکسان هستند. به همین دلیل جایزه نوبل به او اعطا شد و به ایجاد مدل استاندارد کمک کرد. نظریه ای که تمام ذرات بنیادی شناخته شده در جهان را طبقه بندی می کند ، آن را به یکی از مهمترین پیشرفتهای فیزیک در قرن 20 تبدیل کرد.استیون وینبرگ جمعه در بیمارستانی در آستین ، تگزاس درگذشت. او 88 ساله بود.

دخترش ، دکتر الیزابت وینبرگ,مرگ را تأیید کرد اما علت آن را مشخص نکرد.

قد کشیدن استیون وینبرگ در فیزیک دشوار بود. وی از احترام ویژه ای نزد همكارانش به خاطر توانایی ها و بینش های علمی خود برخوردار بود.او در میان دانشمندان توانایی برقراری ارتباط و توضیح ایده های علمی را برای عموم داشت. استیون چندین کتاب مشهور در مورد علم نوشته است.

استیون وینبرگ

آنچه که برای وینبرگ به آن نوبل اعطا شد ، تأثیری تحول آفرین بر فیزیک ، به ویژه در توسعه مکانیک کوانتوم داشت ، که تلاش می کند آنچه را که در جهان زیر اتمی اتفاق می افتد ، درک و توضیح دهد.

چهار نیروی شناخته شده در جهان وجود دارد: گرانش؛ الکترومغناطیس نیروی قوی ، که هسته اتم ها را به هم متصل می کند. و نیروی ضعیف ، که باعث پوسیدگی رادیواکتیو می شود. دو نیرو اول قرن هاست که شناخته شده اند,اما دو نیروی دیگر در دو دهه اول قرن 20 کشف شده اند.

طی دهه های بعدی,فیزیکدانان برای یافتن نظریه ای که پاسخگوی همه نیروها باشد ، یا آنچه انیشتین تئوری همه چیز را نامید,تلاش کردند. اگرچه اکتشافات قابل توجهی وجود داشته است,به ویژه در مورد ذرات جدید با نام های عجیب و غریب مانند کوارک (اجزای پروتون و نوترون در هسته) و لپتون (که شامل الکترون بلکه ذرات باطنی بیشتری به نام میون و تائوس است) اما یک نظریه یا مدل یکپارچه دست نیافتنی است .

زندگی نامه استیون واینبرگ

استیون وینبرگ در 3 مه 1933 در تنها شهر فرزند فردریک و اوا (اسرائیل) وینبرگ در شهر نیویورک به دنیا آمد.

همانطور که او در مصاحبه ای با موسسه نوبل در سال 2001 گفت ، او ابتدا به علم علاقه مند شد وقتی که پسر عمویش که به او مجموعه شیمی داده شده بود آن را به او منتقل کرد. پسر عمو تصمیم گرفته بود به جای او بوکس کند. وینبرگ گفت: شاید او باید در علم می ماند.

او به دبیرستان علوم برانکس رفت ، جایی که گلشو در میان همکلاسی ها و دوستانش بود. وی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه کرنل در سال 1954 ، یک سال را در انستیتوی فیزیک نظری در کپنهاگ سپری کرد که بعداً به برنده جایزه نوبل به موسسه نیلز بور تغییر نام یافت. وینبرگ در سال 1955 به ایالات متحده بازگشت تا در دوره دکترای خود در دانشگاه پرینستون زیر نظر سام Treiman ، فیزیکدان نظری برجسته کار کند.

استیون واینبرگ تا سال 1959 در دانشگاه کلمبیا و سپستا سال 1966 در دانشگاه کالیفرنیا ، برکلی کار می کرد.سپس MIT او را استخدام کرد ، اما او دوباره در سال 1973 به هاروارد رفت تا استاد فیزیک هیگینز شود و جانشین جولیان شوینگر شود که در سال 1965 به دلیل کمک به درک فیزیک ذرات برنده جایزه نوبل شده بود. وینبرگ همچنین به عنوان دانشمند ارشد رصدخانه اخترفیزیکی اسمیتسونیان که همراه با هاروارد و MIT نیز در کمبریج ماساچوست است ، انتخاب شد.

وینبرگ در سال 1954 با لوئیز گلدواسر ازدواج کرد.

وی علاوه بر نوبل جوایز و افتخارات زیادی دریافت کرد ، از جمله مدال ملی علوم در سال 1991 و مدال بنیامین فرانکلین برای موفقیت برجسته در علوم در سال 2004. سال گذشته ، وی به دلیل مشارکت در فیزیک بنیادی از بنیاد جایزه دستیابی به موفقیت ، که توسط مارک زاکربرگ از فیس بوک ، سرگئی برین از گوگل و جک ما از علی بابا و غیره تاسیس شد ، 3 میلیون دلار جایزه دریافت کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *