اخبار فناوریویندوز

مایکروسافت زمان پشتیبانی از ویندوز 10 را سال 2025 اعلام کرد

زمان پشتیبانی از ویندوز 10؟پس از منتشر شدن ویندوز 11 ، چندین نشریه هشدار دادند که مایکروسافت به زودی به پشتیبانی از ویندوز10 خاتمه می دهد. خوشبختانه چهار سال دیگر می توانید با ویندوز 10 با خیال راحت استفاده کنید.

مایکروسافت تا چه زمانی از ویندوز 10 پشتیبانی می کند

 

مایکروسافت تاریخ پایان پشتیبانی از ویندوز 10 را 14 اکتبر 2025 تعیین کرده است. پس از آن مرحله ، ویندوز 10 دیگر به روزرسانی امنیتی جدیدی از مایکروسافت دریافت نمی کند و ویندوز 10 end-of-life  (پایان عمر تجاری) تلقی می شود.

عدم پشتیبانی مایکروسافت بدین معنی است که دیگر آپدیتی دریافت نخواهد.وگرنه شما می توانید همچنان به استفاده از ویندوز 10 ادامه دهید. همانند صدها هزار کامپیوتر قدیمی که همچنان از ویندوز XP استفاده می کنند. اما مدتی بعد از قطع پیشتیبانی دیگر به عنوان یک سیستم عامل امن شناخته نمی شود.

مایکروسافت حداقل ۱۰ سال از ویندوز ۱۰ پشتیبانی خواهد کرد (حداقل پنج سال پشتیبانی اصلی و پنج سال پشتیبانی پس از ارائه‌ی سیستم‌عامل جدید). زیرا مایکروسافت تاکنون از هر نسخه از سیستم‌عامل خود تا ۱۰ سال پشتیبانی کرده است. درنهایت، این پشتیبانی ۱۰ ساله شامل به‌روزرسانی‌های امنیتی و نرم‌افزاری خواهد بود.

بسیاری از سیستم هایی که در حال حاضر استفاده میکنیم قابلیت پشتیبانی از ویندوز 11 را نخواهن داشت. اما ویندوز 11 مقصر کم کاربرد شدن رایانه های شخصی ای که در سال 2025 کارایی قبل را ندارند نیست. حتی اگر مایکروسافت هرگز ویندوز 11 را منتشر نمی کرد ، به هر حال بسیاری از افراد و سازمان ها به دلیل عدم کارایی سخت افزار و ارتقا نوآوری های جدید ، رایانه های چندین ساله خود را رها یا ارتقا می دهند.

سناریوهای جایگزین

 

اگر قصد ارتقا رایانه شخصی خود که نمی تواند ویندوز 11 را تا اکتبر 2025 و بعد از آن اجرا کند ،را ندارید ، چند گزینه پیش رو دارید. اولین کار این است که به استفاده از ویندوز 10 ادامه دهید.اما ممکن است داده های خود را به دلیل آسیب پذیری های امنیتی نرم افزار که برطرف نشده اند, در معرض خطر جدی قرار دهید.یا ممکن است مایکروسافت پشتیبانی از ویندوز 10 را مانند ویندوز XP و ویندوز 7 به دلیل محبوبیت تمدید کند.

در نهایت اگر سیستم شما از ویندوز 11 پشتیبانی نمی کند,نگران نباشید.زمان پشتیبانی از ویندوز 11 اکتبر 2025,یعنی 19 مهر 1404 اعلام شده است.شما می توانید تا 4 سال بعد از ویندوز 10 استفاده کنید و بروز رسانی دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *