اینترنت

چرا ویکی پدیا آنطور که فکر میکنید قابل اعتماد نیست؟

ویکی پدیا دانشنامه ای است که به طور گسترده در اینترنت استفاده می شود.اما در این پست بررسی می کنیم که چرا ویکی پدیا آنطور که فکر میکنید قابل اعتماد نیست؟

ویکی پدیا یکی از جامع ترین منابع در اینترنت است.با این حال،حتما دلیلی وجود دارد که استادان شما اجازه نمی دهند از آن  نقل قول کنید.اگ چه ویکی پدیا یک منبع خارق العاده است،اما ویژگی های خاص شما را مجبور می کند اطلاعاتی را که به آنجا می رسانید زیر سوال ببرید.

ویکی پدیا چیست؟

ویکی پدیا توسط جیمی ویلز و لری سنگر در ژانویه 2001 ایجاد شد.سازندگان این پلتفرم در ابتدا قصد داشتند از ویکی پدیا به عنوان یک پروژه مکمل برای یک پروژه دانشنامه انگلیسی که قبلاً موجود است و به نام نوپدیا شناخته می شود،استفاده شود.

ویکی پدیای سال 2001 با آنچه امروز می دانیم فاصله زیادی دارد.اکنون،ویکی پدیا یک دانشنامه آنلاین است که به بیش از 320 زبان در دسترس است.این مهمترین اثر مرجع در تاریخ و یکی از محبوب ترین وب سایت ها در تمام دوران است.

چرا ویکی پدیا آنطور که فکر می کنید قابل اعتماد نیست؟

شما می توانید در مورد هر چیزی از زیست شناسی و رویدادهای تاریخی محلی،افراد مشهور و داده های جغرافیایی اطلاعات کسب کنید.حتی یک گزینه لذت بخش وجود دارد که برای خواندن به یک “مقاله تصادفی” بروید.

تا کنون،یکی از برجسته ترین ویژگی های این پلت فرم رایگان بودن آن است.در حالی که گزینه ای برای حمایت مالی از سایت وجود دارد.اما همه مطالب بدون عضویت و اشتراک برای هر کاربر در دسترس است.تعجب آور این است که،حتی بعد از دو دهه از شروع فعالیت این سایت،شما هیچ تبلیغی در آن مشاهده نمی کنید.

چه کسی ویکی پدیا را می نویسد؟

گفتیم که سایت درآمدی از تبلیغ ندارد،پس ممکن است تعجب کنید که چگونه نویسندگان را استخدام می کنند.اما موضوع همین است – آنها این کار را نمی کنند.ویکی پدیا هیچ نویسنده ای استخدام نمی کند و در عوض سایت را برای داوطلبان باز می گذارد تا مقالات مختلف را برای هر موضوع ویرایش و اضافه کنند.این یک تلاش گسترده برای تهیه یک دانشنامه جامع برای استفاده هر کسی است.

البته این بدان معنا نیست که هیچ کس از نوشتن در ویکی پدیا درآمد کسب نمی کند.به عنوان مثال،وقتی کسی بخواهد صفحه ای اضافه شود (مخصوص برندهای تجاری)،ممکن است یک نویسنده حرفه ای ویکی پدیا استخدام کند.اما در بیشتر موارد،نویسندگان این پلتفرم را به صورت رایگان ویرایش می کنند.از همه قابل توجه تر،استیون پرویت یک عضو فوق العاده تأثیرگذار در ویکی پدیا است که مسئول بیش از 34000 مقاله و بیش از 4 میلیون ویرایش است.او این کار را کاملاً رایگان درمورد این جامعه انجام داد و آن را یک سرگرمی دانست.

آیا این بدان معنی است که هر کسی می تواند ویکی پدیا را ویرایش کند؟به زبان ساده،بله.این سایت برای ویرایش صفحات به روی همه باز است و تغییر صفحه به طور کامل در گذشته بسیار ساده تر بود.هزاران افسانه وجود دارد که مردم ادعا می کنند خود را به ویکی پدیا اضافه کرده اند تا مردم را فریب دهند که فکر می کنند ثروتمند هستند.در حالی که تأیید این شایعات دشوار است،اما انجام آن کاملاً امکان پذیر است.

در گذشته می توانستید تقریباً برای هر صفحه ای این کار را انجام دهید.عجیب نیست که افراد به طور عمدی صفحات را برای ساختن جوک ویرایش می کنند یا سعی می کنند در بحث و گفتگو “خود را ثابت کنند”.

نحوه ویرایش صفحه ویکی پدیا

ویرایش صفحه ویکی پدیا آسان است.هر کسی آزاد است در ویرایش اکثر صفحات،حتی بدون ثبت نام در سایت.با این حال،این بدان معنا نیست که می توانید کاملاً ناشناس ویرایش کنید.این پلتفرم آدرس IP ویراستاران بی نام را یادداشت می کند.

پس از یافتن صفحه،به سادگی به بخشی که می خواهید ویرایش کنید بروید و بر روی دکمه “ویرایش” کلیک کنید.

با کلیک بر روی این گزینه شما را به یک جعبه متن هدایت می کند.به طور پیش فرض،ویرایش با کد منبع را به شما نشان می دهد. با این حال ، با کلیک کردن روی مداد کوچک در گوشه بالا سمت راست،می توانید گزینه “ویرایش تصویری” را انتخاب کنید،که ممکن است دسترسی بیشتری داشته باشد.

پس از اتمام ویرایش ها،می توانید ویرایش ها را منتشر کنید. با این حال،بهتر است یادداشت کنید که چه تغییراتی ایجاد کرده اید و هر منبع دیگری را اضافه کنید.در غیر این صورت،ویرایش های شما طولانی مدت باقی نمی ماند.

آیا ویکی پدیا از نظر کیفیت بررسی شده است؟

بیشتر افراد در ویرایش صفحات ویکی پدیا آزاد هستند.با این حال،همه ویرایش ها در سایت باقی نمی مانند.مدیران ویکی پدیا برای بررسی مجدد اطلاعات،پلت فرم را با دقت بازبینی می کنند.

این پلت فرم رایگان می خواهد به جامعه کمک کند و آنها سعی می کنند از سایت در برابر افرادی که قصد تخریب صفحات یا سو استفاده از امتیازات ویرایش را دارند،محافظت کنند.داوطلبان بی شماری اطمینان حاصل می کنند که اطلاعات را تا حد ممکن دقیق نگه دارند.

پاک کردن اطلاعات غلط آشکار مدت زیادی طول نخواهد کشید،زیرا مردم در سراسر جهان مراقب هر گونه مشکوک هستند.اما البته گفتن این کار آسانتر از انجام آن است و مواردی وجود دارد که گهگاه زیر رادار می روند.

همچنین برخی لحظات خنده دار وجود دارد که سردبیران واقعاً با یکدیگر اختلاف نظر دارند و درگیر “جنگهای ویرایش” می شوند ، جایی که لزوما هیچ کس اشتباه نمی کند. ویکی پدیا برای جلوگیری از از بین بردن ویرایشگرهای مخرب صفحات برای بقیه افراد، چند اقدام انجام می دهد.

مجازاتها

اگرچه ممکن است هرکسی برای مشاهده به صفحات ویکی پدیا دسترسی پیدا کند،کاربران مشکل دار ممکن است با عواقب آن روبرو شوند.حتی اگر هنگام انجام ویرایش های مشکل ساز از حساب کاربری ثبت شده استفاده نکنید،ادمین ها ممکن است دسترسی یک آدرس IP را به ویژگی های ویرایش منع کنند.

صفحات قفل شده

برخی از صفحات مشهور و پر تحریر قفل شده اند تا از ویرایش ها غلط مصون بمانند.نمونه هایی از این موضوعات قفل شده از موضوعات غیر داستانی مانند “ایالات متحده آمریکا” تا جستجوهای داستانی معروف مانند “بتمن” یا “جنگ ستارگان” را شامل می شود.

بنابراین،آیا ویکی پدیا یک منبع قابل اطمینان است؟

ویکی پدیا منبع بسیار خوبی است که جامع تریندانشنامه تاریخ را به این نسل ارائه می دهد..ویکی پدیا اطلاعات زیادی را ارائه می دهد،اما قبل از قرار دادن مطالب در پایان نامه یا مقاله خود،بررسی مجدد مطالب را با یک منبع معتبر دیگر در نظر بگیرید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *