اطلاعات عمومی کامپیوترسخت افزارویندوز

آموزش مشاهده میزان رم نصب شده در کامپیوتر و سرعت آن

چگونه بفهمیم کامپیوتر ما چه مقدار رم دارد؟

آموزش مشاهده میزان رم نصب شده در کامپیوتر و سرعت آن : آیا سرعت کامپیوتر شما نسبت به گذشته کمتر شده است؟ شاید احتیاج به رم (Ram) بیشتری دارید. اما از کجا بفمهیم که کامپیوتر و یا لپ تاپی که در اختیار داریم چقدر رم دارد؟ در این مقاله به شما نشان می‌دهیم که چگونه مقدار رم و نوع آن (ddr3 یا ddr4 ) را بفهمیم.

رم رایانه شما,حافظه کوتاه مدت سریع رایانه برای اجرای برنامه ها و باز کردن فایل ها است.هرچه RAM کامپیوتر شما بیشتر باشد,می توانید کارهای بیشتری را همزمان انجام دهید.RAM مخفف کلمه Random Access Memory است,که به معنای حافظه دسترسی تصادفی می باشد.

RAM چیست؟

RAM مخفف “حافظه دسترسی تصادفی” است. این حافظه موقت است که رایانه شما از آن استفاده می کند. همه برنامه های باز ، فایل ها و سایر داده های شما برای دسترسی سریع در اینجا ذخیره می شوند. SSD یا هارد دیسک کامپیوتر شما بسیار کندتر از RAM است. وقتی برنامه ای را راه اندازی می کنید یا یک فایل را باز می کنید ، از حافظه سیستم به RAM آن منتقل می شود.

بنابراین، هر چه رم بیشتری که داشته باشید، کامپیوتر شما میتواند تعداد بیشتری نرم افزار و پروژه را به صورت همزمان باز نگه دارد بدون اینکه کند شود و فریز شود.در صورت عدم وجود RAM کافی ، ممکن است خطای حافظه کم نیز مشاهده کنید.

مشاهده میزان رم نصب شده در کامپیوتر

می توانید میزان حافظه رم کامپیوتر خود در ویندوز را به روشهای مختلف بررسی کنید.

در ویندوز 10 و ویندوز 11, از Task Manager استفاده کنید. روی نوار وظیفه خود در پایین صفحه راست کلیک کرده و Task Manager را انتخاب کنید یا Ctrl+Shift+Esc را فشار دهید تا باز شود. برگه Performance را انتخاب کرده و Memory را در پنجره سمت چپ انتخاب کنید. اگر هیچ برگه ای را نمی بینید ، ابتدا روی More Details کلیک کنید.

مقدار کل رمی که بر روی سیستم خود نصب کرده اید در اینجا نمایش داده می شود.

Task Manager همچنین نوع استاندارد مورد استفاده ، سرعت و تعداد اسلات حافظه فیزیکی سیستم شما را که استفاده می کنید به شما می گوید.

برای مشاهده میزان رم نصب شده در کامپیوتر در ویندوز 7 به روش زیر عمل کنید.

Task Manager این اطلاعات مفید را در Windows 7 ارائه نمی دهد ، در عوض ، می توانید مقدار کل RAM خود را در صفحه Control Panel > System and Security > System page مشاهده کنید.

همچنین می توانید با باز کردن منوی استارت ، راست کلیک روی Computer و انتخاب Properties,این مورد را به سرعت باز کنید. سمت راست حافظه نصب شده را در زیر سیستم مشاهده کنید.

مشاهده میزان رم نصب شده در کامپیوتر در ویندوز 7

برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد RAM در هر نسخه از ویندوز ، ما نرم افزار CPU-Z را توصیه می کنیم . CPU-Z را دانلود و نصب کنید ، برای مشاهده این اطلاعات, سربرگ Memory را مشاهده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *