اطلاعات عمومی کامپیوترویندوز

نحوه مشاهده وضعیت باتری لپ تاپ و سیکل شارژ آن

نحوه مشاهده وضعیت باتری لپ تاپ: همانطور که می دانید،باتری های قابل شارژ اقلام مصرفی هستند.در حالی که باتری موجود در لپ تاپ شما ممکن است چندین سال دوام بیاورد،اما با استفاده از آن عملکرد آن در طول زمان کاهش می یابد. یعنی باتری بعد از دو سال به اندازه زمان خرید, دوام نمی آورد ، حتی با 100 درصد شارژ.

برای تعیین میزان فرسایش باتری لپ تاپ خود،می توانید سیکل های (چرخه) باتری آن را بررسی کنید.بیایید نحوه مشاهده وضعیت باتری لپ تاپ و سیکل شارژ آن را با هم یاد بگیریم.

یک دشارژ کامل از 100 درصد به 20 درصد و سپس شارژ دوباره به کامل را یک چرخه یا سیکل کامل باتری می نامند. به طور کلی ، طول عمر باتری به تعداد همین چرخه های کامل در طول روز بستگی دارد.برای مثال اگر یک باتری هر روز تا 50 درصد خالی شود و دوباره پر شود طول عمری حدود دو برابر باتری دارد که هر از گاهی خالی شده و دوباره پر می شود. بنابراین بهتر است باتری ها را همه روزه شارژ و دشارژ کنیم تا طول عمرشان افزایش یابد.

استفاده دائم از برق با لپ تاپی که باتری بر روی آن قرار دارد عمر باتری را کاهش می دهد.

تعداد چرخه باتری

 

چرخه باتری به تخلیه کامل شارژ باتری از 100 تا صفر درصد اشاره دارد. لازم نیست این اتفاق یکباره رخ دهد. به عنوان مثال ، اگر باتری لپ تاپ شما از 100 درصد به 50 درصد تخلیه می شود ، آن را تا 100 درصد شارژ می کنید و می گذارید دوباره به 50 درصد برسد ، این یک چرخه محسوب می شود.

بنابراین تعداد چرخه باتری تعداد دفعاتی است که باتری شما یک چرخه را پشت سر گذاشته است. هرچه تعداد چرخه باتری لپ تاپ شما کمتر باشد ، باتری آن سالم تر است. یک باتری سالم در مقایسه با باتری که بسیار مورد استفاده قرار گرفته است ، نزدیک به حداکثر میزان شارژ کارخانه خود را نگه می دارد.

خوشبختانه ویندوز راهی آسان برای بررسی تعداد چرخه باتری لپ تاپ شما در اختیار شما قرار می دهد. این که آیا شما کنجکاو هستید که در این سال ها باتری شما چقدر کار کرده است؟ یا می خواهید قبل از خرید یک دستگاه دست دوم آن را بررسی کنید، می توانید یک راه سریع برای پیدا کردن این اطلاعات اجرا کنید.

اکثر باتری لپ تاپ ها باید حداقل 500 چرخه به خوبی کار کنند. برای مقایسه ، اپل مدل مک بوک برای 1000 چرخه شارژ بدون افت توان پاسخگو خواهد بود. پس از این موارد ، باتری هنوز باید کار کند ، اما شارژ بسیار کمتری را نگه می دارد.

نحوه مشاهده وضعیت باتری لپ تاپ و تعداد چرخه باتری در ویندوز 10

در یک لپ تاپ ویندوز ، می توانید با استفاده از دستور سریع Command Prompt تعداد چرخه باتری رایانه خود را بررسی کنید. برای باز کردن Command Prompt ، روی دکمه Start راست کلیک کنید (یا Win + X را فشار دهید ) و از منوی ظاهر شده Command Prompt یا Windows PowerShell را انتخاب کنید.

وقتی خط فرمان را مشاهده می کنید ، این دستور را تایپ کنید:

powercfg /batteryrepor

در مرحله بعد ، به پوشه کاربری خود در برنامه File Explorer بروید و در این مکان به دنبال فایل battery-report.html باشید که در پنجره Command Prompt نیز نمایش داده می شود:

C:\Users\[YOUR USERNAME]\battery-report.html
[YOUR USERNAME] نام کاربری شما در ویندوز 10 می باشد.

روی این فایل دوبار کلیک کنید تا در مرورگر پیش فرض شما باز شود. در بالا ، برخی از اطلاعات اولیه مانند نام رایانه شخصی و زمان اجرای گزارش را مشاهده خواهید کرد. برای پیدا کردن بخش باتری های نصب شده (Installed batteries) ، پایین بروید و ظرفیت در موقع طراحی (Design Capacity) و ظرفیت شارژ کامل (Full Charge Capacity) را مشاهده خواهید کرد.

نحوه مشاهده وضعیت باتری لپ تاپ

ظرفیت در موقع طراحی (Design Capacity) حداکثر شارژ باتری شما است. در حالی که ظرفیت شارژ کامل (Full Charge Capacity) میزان توان شارژ باتری لپ تاپ شما در حال حاضر است. اگر این دو عدد تقریباً نزدیک هستند ، پس یک باتری سالم دارید. اما اگر Full Charge Capacity بسیار کمتر از Design Capacity ، سلامت باتری شما به میزان قابل توجهی افت کرده است.

تعداد چرخه ( Cycle Count) نشان می دهد که باتری شما چند بار شارژ شده است.هرچه تعداد بالاتر باشد، حداکثر ظرفیت شما  کمتر از سطح اولیه خواهد بود.

اکنون می دانید چگونه تعداد چرخه باتری لپ تاپ و نحوه مشاهده وضعیت باتری لپ تاپ را مشاهده کنید.استفاده از باتری بخشی طبیعی از داشتن لپ تاپ است. در بسیاری از موارد ، می توانید باتری را با یک شارژ مناسب تعویض کنید ، و بعد از گذراندن تعداد مشخصی از چرخه ها ، همچنان کار می کند. فقط باید بارها و بارها آن را شارژ کنید.

در همین رابطه بخوانید : چگونه سلامت باتری آیفون خود را بررسی کنیم؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *