اخبار فناوری

شکایت آمازون از اسپیس ایکس

شرکت SpaceX درخواست مجوز جدیدی از کمیسیون فدرال ارتباطات امریکا (FCC) کرده است تا بتواند نسل دوم ماهواره های استارلینک را در مدار زمین قرار بدهد.

سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک در حال حاضر بیش از 90 هزار کاربر در 12 کشور جهان دارد.استار لینک تا به حال بیش از نیم میلیون پیش سفارش دریافت کرده است.این سرویس نیاز به دیش و تجهیزات 500 دلاری همراه با اشتراک ماهانه 100 دلاری دارد.

شرکت SpaceX در حال حاضر حدود 1700 ماهواره استارلینک در مدار قرار داده است. ولی در این درخواست جدید گفته که قرار هست نزدیک به 30 هزار ماهواره نسل جدید استارلینک را در 8 ارتفاع مختلف در مدارهای پایینی زمین بین ارتفاع 328 تا 614 کیلومتری پرتاب کند.

ماهواره های نسل جدید وزن و قدرت بیشتری دارد و با قرارگیری در این ارتفاع ها، می توانند پوشش پایدارتر و بهتری در سطح جهان برای کاربران ایجاد کند.

شرکت SpaceX همچنین قرار هست این ماهواره های جدید رو بر روی موشک قدرتمند استارشیپ به مدار زمین پرتاب کند. تا پیش از این، این ماهواره ها با موشک فالکون 9 پرتاب میشدن که ظرفیت حمل 60 ماهواره استارلینک رو در هر بار پرتاب داشت.

ولی موشک استارشیپ، قدرتمندترین موشک جهان، بعد از عملیاتی شدنش می تواند بیش از 400 ماهواره استارلینک رو در هر بار پرتاب در مدار زمین قرار بدهد. با ظرفیت بالای استارشیپ و تغییر مدارهای عملیاتی استارلینک، SpaceX می تواند این ماهواره ها را به جای ماه ها، تنها در چند هفته در مدار عملیاتی خودشون مستقر  کند.

شکایت آمازون از اسپیس ایکس

 

این درخواست البته بدون اعتراض نبوده است. شرکت آمازون، معترض همیشگی کارهای SpaceX، نسبت به این درخواست و تغییر مدارها، به FCC اعتراض کرده و گفته که این درخواست با قوانین FCC در تضاد هستند.

شرکت اسپیس ایکس در جواب گفته که “با اینکه آمازون تا به حال 1700 ماهواره در مدار قرار داده است. ولی آمازون تا به حال ایراداتی که FCC به برنامه اینترنت ماهواره ای آمازون گرفته است را برطرف نکرده است, که باعث شده این شرکت تا به حال هیچ ماهواره ای رو در مدار قرار ندهد. این امر باعث شده که به دلیل عقب افتادن آمازون از رقبا, قصد دارد از طریق کارهای قانونی روند حرکت رقبا را آهسته تر کند.

ایلان ماسک؛ مدیرعاملSpaceX در واکنش به اعتراض آمازون با کنایه گفت است که جف بزوس از مدیرعاملی آمازون کنار کشید تا بتواند به طور تمام وقت از SpaceX در پروژه های مختلف (استارلینک و سیستم فرود انسان روی ماه) شکایت کند.

اسپیس ایکس گزارشی را به FCC ارسال کرد و در آن نوشت:” متاسفانه نامه اخیر شرکت آمازون جدیدترین تلاش آن‌ها به منظور کاهش سرعت رقابت فضایی است و از رفع نگرانی‌های این کمیسیون درباره سیستم ماهواره‌ای مدار غیر زمین آهنگ خودش سر باز زده است. اکنون لازم است کمیسیون سنگ اندازی‌های آمازون را بررسی کند و به سرعت برنامه اسپیس ایکس را برای اظهارنظر و رفع نگرانی عمومی و بررسی‌های کامل منتشر کند. “

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *