اخبار فناوری

فیس بوک نام خود را به متا تغییر داد

شرکت فیسبوک به طور رسمی اسم این شرکت را به Meta تغییر داده است. تا تمرکز خودش روی جهش بعدی در اینترنت یعنی Metaverse بگذارد.

مارک زاکربرگ؛ مدیرعامل فیس بوک گفته اسم این شرکت (یعنی فیسبوک) به قدری با یک محصول خاص گره خورده بود که نمی توانست همه چیزهایی که این شرکت در حال حاضر انجام می دهد را تحت پوشش قرار بدهد. چه برسد به اینکه بخواد در آینده چنین کاری را انجام بدهد.

در نتیجه این شرکت با تغییر اسمش به متا خودش را از صرف یک شبکه اجتماعی بود دور می کند. و بر روی چیزهای بزرگتری و به خصوص Metaverse متمرکز می شود. علاوه بر این چنین تغییر اسمی این شرکت رو از بدنامی که به خاطر فیسبوک دارد، رها می کند.

به خصوص اینکه این شرکت در هفته های اخیر به خاطر وضعیت نامناسب آن برای روان افراد و به خصوص نوجوانان و همچنین ترجیح سود بر سلامت روان افراد مورد انتقادات جدی قرار گرفت است.

متاورس تعریف مشخصی ندارد. ولی حداقل از زبان فیسبوک به محیط های مجازی برای ارتباط با دیگر افراد اطلاق می شود که می توان آن را از طریق گوشی ها، هدست های واقعیت مجازی (VR) و یا عینکهای واقعیت افزوده (AR) تجربه کرد.

به عقیده زاکربرگ به کمک متا کاربران می توانند ارتباطات شخصی و کاری خودشان را در محیط های مجازی و به خصوص واقعیت افزوده انجام بدهند. و زندگی را از آن دریچه تجربه کنند.

این شرکت به شدت روی متاورس متمرکز هست. قرار هست سال آینده بیش از 10 میلیارد دلار روی زیرساخت آن سرمایه گذاری کند. همچنین قرار استی بیش از 10 هزار نیروی کار جدید برای اینکار در اروپا استخدام کند.

چه تغییراتی رو اپلیکیشن های فیس بوک انجام خواهد گرفت؟

در محصولات فعلی این شرکت یعنی شبکه اجتماعی فیسبوک، اینستاگرام و واتس اپ  تغییری ایجاد نمی شود. ولی برند Oculus؛ زیرمجموعه فیسبوک که هدست های واقعیت مجازی می سازد، بازنشسته می شود و با متا جایگزین خواهد شد.

این شرکت همچنین در پروژه Cambria قرار هست در سال آینده یک هدست واقعیت مجازی پیشرفته معرفی کند. این هدست واقعیت مجازی که دارای قیمت بالایی هست و ویژگی هایی مثل حالت شفاف برای استفاده به عنوان هدست واقعیت افزوده هم دارد.

علاوه بر این متا در حال کار روی عینک واقعیت افزوده پیشرفته در پروژه Nazaré هست.البته هنوز تکنولوژی آن آماده نیست و طی 3 تا 5 سال آینده معرفی خواهد شد.

نظر شما درباره تغییر نام فیسبوک به متا چیست؟ شما چه آینده‌ای را برای فیسبوک سابق و متای فعلی پیش‌بینی می‌کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *