اخبار فناوری

سیستم تشخیص چهره فیسبوک حذف می‌شود

شرکت متا (فیسبوک سابق) اعلام کرده که قرار هست بالاخره سیستم تشخیص چهره جنجالی خودش را بعد از یک دهه تعطیل کند.

فیسبوک این سیستم را در سال 2010 عرضه کرد که به کاربران این امکان را به می داد که در عکسها و ویدیوهایی که چهره وجود دارد، به صورت خودکار تگ بشوند تا نیازی نباشد که کاربر آن ها را به صورت دستی تگ کند.

اما این سیستم در وهله اول برای همه کاربران فعال شد که مورد انتقاد شدید فعالان حریم شخصی و اتحادیه اروپا قرار گرفت.این اعتراضات باعث شد این قابلیت برای کاربران اتحادیه اروپا غیرفعال بشود. اما در سال 2019 بود که فیسبوک این قابلیت را به صورت پیش فرض غیرفعال کرد و کاربران باید به صورت دستی اون رو فعال می کردند.

چنین قابلیتی باعث شد که فیسبوک بتواند یکی از بزرگترین پایگاه داده صورت در جهان را جمع آوری کند.فیس بوک از این داده ها برای تمرین دادن هوش مصنوعی های خودش و افزایش دقت آن ها استفاده کرد.

دیگر استفاده های فیس بوک از سیستم تشخیص چهره

حالا فیسبوک گفته به دلیل نگرانی ها از این تکنولوژی، سیستم تشخیص چهره خودش را برای کاربران تعطیل می کند. فیس بوک گفته که اطلاعات چهره بیش از یک میلیارد کاربر  را حذف می کند.

اما این شرکت تمام استفاده های خودش از سیستم تشخص چهره رو تعطیل نمی کند. بلکه گفته این سیستم کاربردهای مفیدی هم دارد, برای تایید هویت اکانت کاربران و همچنین جلوگیری از جعل هویت کاربران از آن کماکان استفاده خواهد کرد.

تکنولوژی تشخیص چهره به خاطر مشکلات حریم شخصی که امکان سواستفاده از آن به خصوص در حکومت های توتالیتر ,مورد انتقاد شدید قرار گرفته است. علاوه بر این دقت آن هم به خصوص برای اقلیت هایی نظیر رنگین پوستان هم ضعف های بزرگی دارد.این مشکلات حتی باعث دستگیر شدن بعضی از این افراد به صورت ناحق شده است.

این دلایل باعث شده که دولتهای مختلف قوانین محدودکننده ای برای استفاده از این تکنولوژی اعمال کنند. یکی از آنها ایالت ایلینوی امریکا می باشد که یکی از محدودترین قوانین استفاده از این تکنولوژی را دارد.

به لطف این قانون شهروندان این ایالت در سال 2015 در یک شکایت جمعی از فیسبوک به خاطر ذخیره کردن اطلاعات صورت بدون رضایت اونها، شکایت کردند. چند ماه پیش این شکایت در بیرون از دادگاه خاتمه یافت. فیسبوک در نهایت قبول کرد که بیش از 650 میلیون دلار به عنوان جریمه پرداخت کند.در نتیجه همه شهروند این ایالت 340 دلار دریافت کردند.

فیسبوک که چند روز پیش اسم شرکت را به متا تغییر داد, سعی در بهتر کردن چهره عمومی و قابل اطمینان جلوه دادن خودش در بین مردم دارد.تصمیم جدید قیس بوک یکی از گام های این شرکت به این منظور, می تواند باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *