اخبار فناوری

شرکت برین‌گیت، رابط مغز و کامپیوتر خود را روی انسان آزمایش کرد

محققان دانشگاه استنفورد سیستمی ساختند که می تواند امکان تایپ با سرعت و دقت بالایی را به افراد معلول بدهد.

این محققان در پروژه ای به نام BrainGate با استفاده از ایمپلنتی که با الکترود به مغز افراد ناتوان در حرکت ( در این آزمون به یک فرد 65 ساله)وصل می شود. سیگنالهای مغزی را دریافت می کنند و با استفاده هوش مصنوعی, حرفی که کاربر در مغزش فکر می کند را به کامپیوتر منتقل می کنند.

در این صورت کاربر فقط کافی است که در مغزش، نوشتن حروف موردنظرش روی کاغذ را تصور کند، تا این سیستم با دریافت این سیگنالها و تبدیل آن ها به حروف قابل درک، به این افراد امکان تایپ کردن با فکر را بدهد.

طبق آزمایشات، این فرد 65 ساله معلول با استفاده از این سیستم توانسته است با سرعتی برابر 18 کلمه (90 کاراکتر) در دقیقه تایپ کند.این سیستم توانسته این کار را با دقت 94 درصد انجام بدهد که در صورت فعال کردن تصحیح خودکار این دقت به 99 درصد می رسد.

با چنین سرعتی این سیستم دارای سریعترین سیستم تایپ برای این افراد محسوب می شود. این سرعت نزدیک به میانگین سرعت تایپ افراد سالم در این بازه سنی می باشد. علاوه بر این، این سیستم چند برابر از روشهای قبلی برای تایپ با استفاده از مغز سریعتر است. از جمله روش های قدیمی حرکت نشانگر ماوس روی یک کیبورد مجازی و انتخاب حروف بود که, طبیعتا از این سیستم جدید بسیار کندتر هست.

این سیستم در حال حاضر میتونه 26 حرف انگلیسی همراه با برخی نشانه ها را شناسایی کند. این نمونه در حال حاضر نمونه آزمایشی است و برای استفاده گسترده آماده نیست.

محققان امیدوارند که در آینده بتوانند این سیستم را روی افراد بیشتری آزمایش, و حروف و کارهای بیشتری رو از سیگنالهای مغزی شناسایی کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *