اخبار فناوری

لمس اشیای مجازی با دستکش متا

دستکش متا : شرکت متا، فیسبوک سابق، از نمونه آزمایشی دستکشی رونمایی کرده است, که به کاربر امکان حس کردن اشیای مجازی را می دهد.

این شرکت که چند وقت پیش برای تمرکز بر حوزه متاورس اسم خود را به متا تغییر داد. در راستای این هدف چنین دستکشی را رونمایی کرده است. این دستکش با داشتن پدهای پلاستیکی مختلف که با پر شدن از هوا یا از خالی شدن هوا، می تواند احساس لمس اشیای مختلف در واقعیت مجازی را برای کاربر به وجود  بیاورد.

بدین صورت که کاربر با پوشیدن این دستکش وقتی در متاورس چیزی رو لمس می کند, سیستم این دستکش، باد پدهای آن قسمت را تنظیم می کند.در نهایت با فشار آوردن به انگشت کاربر به وی حسی از لمس را می دهد. یا وقتی کاربر شی ای را دنیای مجازی در دستش نگه می دارد، پدهای این دستکش که با پر شدن از هوا سفت می شود,به کاربر حسی از مقاومت القا می کند.

این دستکش همچنین دارای سنسورهای مختلف برای تشخیص مکان آن در فضا دارد که باعث می شود که بتوان از آن مثل یک کنترلر برای دنیای مجازی استفاده کرد.

متا اولین شرکتی نیست که چنین ایده ای داشته است, ولی احتمالا اولین شرکتی اسست که چنین دستکش هایی را به تولید انبوه برساند.متا با داشتن پلتفرم بزرگی مثل پلتفرم واقعیت مجازی Oculus ,میتونه به سرعت توسعه دهندگان را راضی کند. تا از آن ها در اپلیکیشن ها و بازی ها استفاده کنند.

دستکش متا

این دستکشها که 7 سال از توسعه آن ها میگذرد. هنوز هم برای استفاده کاربران عادی مناسب نیستند. برای مثال, متا باید مشکلات مختلف آن ها از جمله اندازه بزرگ دستکش ها را حل کند.همچنین با افزایش تعداد پدها، حس لمس دقیقتری را به کاربر منتقل کند.

هنوز هیچ برنامه‌ای برای عرضه تجاری این دستکش لمسی وجود ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *