اخبار فناوری

شرکت اینتل وارد بازار ماینرها می شود

شرکت اینتل هم حالا وارد بازارهای ماینرهای بیت کوین شده است.قرار هست حدود یک ماه دیگر از ماینر ASIC ظاهرا بهینه و کم مصرف خود با اسم رمز Bonanza Mine رونمایی کند.

این خبر توسط شرکت GRIID منتشر شده که یک استارتاپ امریکایی در حوزه ماینینگ بیت کوین می باشد.این شرکت با اینتل یک قرارداد 4 ساله امضا کرده است که طبق آن حداقل به 25 درصد ظرفیت تولید ماینرهای اینتل را خریداری خواهد کرد.

همانطور که می دانید ماین کردن بیت کوین با سخت افزارهای عادی مثل پردازنده کامپیوتر یا کارت گرافیک ممکن نیست.و به پردازنده های خاصی به اسم ASIC نیاز دارد که دقیقا برای یک الگوریتم خاص (در اینجا الگوریتم هش بیت کوین) بهینه شده اند. این پردازنده ها با مصرف انرژی بسیار پایینتر، می توانند بیت کوین استخراج کنند.

در حال حاضر عمده ماینرهای بیت کوین در بازار توسط شرکتهایی مثل Bitmain و MicroBT ساخته می شوند. بخشی از ماینرهای شرکت GRIID هم از این شرکتها خریداری شده اند. ولی ماینرهای اینتل از چند جهت مهم هستد.

شرکت های رقیب اینتل برای تولید چیپ  نیاز به شرکتهای تولید چیپی مثل TSMC دارند. شرکت TSMC هم ترجیح می دهد که به خصوص در زمانی که کمبود چیپ بیداد می کند. عمده ظرفیت تولیدش را به قطعات پرسودتر مثل پردازنده های موبایل و کامپیوتر اختصاص بدهد. در نتیجه شرکتهای تولید ماینر معمولا آخر صف قرار می گیرند.

دلیل اهمیت ماینرهای اینتل

اما اینتل به لطف داشتن خط تولید چیپ اختصاصی خودش، نیازی به شرکت های تولید چیپ و قرار گرفتن در صف مشتری های آن ها ندارد و میتواند چیپ های موردنیازش را خودش تولید کند.

ماینرهای بیت کوین هم عمدتا با تکنولوژی ساخت نسبتا قدیمی مثل 14 نانومتر ساخته می شوند. بنابراین اینتل می تواند پردازنده های سرور و پی سی خودش رو با تکنولوژی ساخت جدیدتر مثل 7 نانومتر تولید کند و ماینرهارو با تکنولوژی 14 نانومتری خودش تولید کند.

اینکار علاوه بر اینکه از ماینرهای رقیب بهینه تر هست، باعث استفاده بهینه از خط تولیدش هم می شود. همچنین با ورود اینتل، در این بازار, رقابت گرم تر خواهد شد که در نهایت به نفع مشتری ها خواهد بود.

اینتل قرار هست اولین ماینر خودش را در سال میلادی جاری به بازار عرضه کند, ولی قدرت، قیمت و مصرف انرژی آن هنوز مشخص نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *