سخت افزار

هر آنچه باید درباره پرینترهای سه بعدی بدانید

پرینترهای سه بعدی از یک کنجکاوی گران قیمت به یک وسیله مقرون به صرفه و مفید تبدیل شده اند.اما اگر به فکر تهیه اولین چاپگر سه بعدی خود هستید،مواردی وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید.مانند انواع مختلف پرینترهای سه بعدی،لوازم جانبی مورد نیاز برای خرید،تعمیر و نگهداری و موارد دیگر.در این پست هر آنچه باید درباره پرینترهای سه بعدی بدانید توضیح داده شده است.

احتمالا در اخبار دیده اید که دانشمندان موفق به ساخت دست مصنوعی برای انسان شده اند و این ابزار کمک کننده به وسیله چیزی ساخته نشده است جز پرینتر سه بعدی.حتما فکر می کنید پرینتر سه بعدی یک وسیله صنعتی است که انسان های خاصی به آن احتیاج پیدا می کنند،اما باید بگوییم که اگر شما یک فرد خلاق هستید،پرینتر سه بعدی می توانند واقعیت بخش رویاهای شما باشد.در این مقاله سعی داریم توضیح داریم آیا خرید پرینترهای سه بعدی ارزش دارد یا خیر.

انواع پرینتر های سه بعدی

هر آنچه باید درباره پرینترهای سه بعدی بدانید

انواع مختلفی از چاپگرهای سه بعدی موجود است، اما دو نوع اصلی است.اولین آن استریولیتوگرافی (SLA) است که از رزین و یک سکوی ساخت استفاده میکند.FDM هم متداول ترین نوع چاپگر سه بعدی است،در بین افرادی که می خواهند در خانه پرینت سه بعدی کنند. اما چاپ رزین ممکن است نیازهای شما را بهتر برآورده کند.

FDM از نظر تاریخی ارزان‌تر از این دو گزینه است،اگرچه قیمت چاپگر رزین در حال کاهش است.چاپگر FDM شما یک رشته پلاستیکی به عرض چند میلی متر را می گیرد،آن را گرم می کند و لایه به لایه اعمال می کند تا جسم شما کاملا ساخته شود.

چاپ SLA شامل تشکیل اجسام با پخت قطعات رزین مایع با نور UV است. استفاده از رزین دارای معایبی است که برخی از آنها ممکن است برای سلامتی شما خطرناک باشد.این فرآیند بخار را آزاد می کند و رزین ها می توانند برای پوست و چشم شما مضر باشند.بنابراین محافظت از چشم، دستکش و تهویه همه توصیه می شود.اجسام خروجی ممکن است نیاز به شستن و خشک شدن داشته باشند.

اما چاپ رزین مزایایی دارد. چاپگرهای رزین می توانند جزئیات بیشتری را شامل شوند و لایه بندی کمتری (آن خطوط افقی) را نسبت به چاپگرهای FDM نشان دهند.تنوع رزین‌ها بسیار زیاد است و به سازندگان اجازه می‌دهد تا سطح سختی، رنگ و انعطاف‌پذیری جسم خود را انتخاب کنند.

پرینترهای سه بعدی نباید گران باشند

اگر می خواهید پرینت سه بعدی را شروع کنید،می توانید یک دستگاه متوسط را با کمتر از 200 دلار (در زمان نوشتن این مقاله حدود 8 میلیون تومان) انتخاب کنید.اگرچه چاپگرهای سطح پایه هم مناسبند،اما اگر بودجه ی بیشتری دارید،حق انتخاب زیادی خواهید داشت.هزینه بیشتر به شما امکان می‌دهد با طیف گسترده‌تری از رشته‌ها،بستر چاپ بزرگ‌تر که امکان چاپ‌های بزرگ‌تر را فراهم می‌کند،سرعت چاپ بهتر و به طور کلی چاپ‌هایی با کیفیت بالاتر چاپ کنید.با چاپگرهای FDM،مدل‌های ارزان‌تر ممکن است تخت‌های چاپ گرم نداشته باشند، که ممکن است نتوانید از رشته‌های خاصی بدون مشکلات مهم استفاده کنید.

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی

فیلامنت ها و رزین ها نیز بسته به کیفیت و کاربرد قیمت متفاوتی دارند.یک قرقره یک کیلویی فیلامنت PLA یا ABS با کیفیت معقول می تواند بین 20 تا 40 دلار قیمت داشته باشد. مدت زمانی که این کار طول می کشد بستگی به مقداری دارد که قصد چاپ آن را دارید.اگر خود را به یک شیء 10 گرمی در هفته محدود کنید،رشته شما سال ها دوام خواهد آورد.رشته های تخصصی بیشتر، که برخی از آنها حاوی فلزات یا فیبر کربن هستند، قیمت گزاف تری دارند و نمی توانند در همه چاپگرهای سه بعدی استفاده شوند.

تمام آنچه که برای شروع نیاز دارید

اولین چیزی که نیاز دارید یک نوع پرینتر سه بعدی است. همانطور که در بالا ذکر شد، می توانید یک چاپگر FDM را با قیمتی کمتر از 200 دلار تهیه کنید، و قیمت یک چاپگر SLA سطح ابتدایی این روزها خیلی بالاتر نیست.

بسته به انتخاب چاپگرتان،به موادی نیز برای چاپ نیاز دارید،یا رشته یا رزین.اگر برای شروع بودجه محدودی دارید،یک رول فیلامنت که معمولا به کیلوگرم فروخته می شود یا یک لیتر رزین می تواند برای شما مناسب باشد.این لوازم بسته به کیفیت از حدود 300 هزارتومان به بالا در بازار موجود است.

شما می توانید در آینده متریال بیشتری خریداری کنید.

بسیاری از پرینترهای سه بعدی به تنهایی کار نمی کنند، بنابراین به نرم افزاری نیاز خواهید داشت.چندین گزینه وجود دارد که برای شما هزینه دارد.اما نرم افزار رایگان کافی نیز وجود دارد تا شما را به پیش ببرد. اگر نمی‌توانید چاپگر خود را به لپ‌تاپ سیم‌کشی کنید و نیاز به راه دیگری دارید تا بداند چه چیزی را چاپ کند،کارت SD می‌تواند مفید باشد.

تعدادی لوازم جانبی وجود دارد که به کارتان می آید.ممکن است برای پرینت از روی تخت به چیزی نیاز داشته باشید.چاپگرهای رزین ممکن است به جفت شدن با یکی از ایستگاه های شستشو و پخت که قبلاً ذکر کردم نیاز داشته باشند. تکه های سرگردان رشته ممکن است نیاز به برش یا سنباده داشته باشند. و به ابزارهایی نیاز خواهید داشت که بتوانید از چاپگر خود برای نگهداری و کارکرد صحیح آن استفاده کنید.

چاپگرهای سه بعدی نیاز به تعمیر و نگهداری دارند

چاپگرهای FDM نسبت به چاپگرهای SLA به رسیدگی بیشتری نیاز دارند،اما هر دو از یک برنامه نگهداری منظم بهره مند خواهند شد.راهنمای سازنده ممکن است چک لیستی ارائه دهد که می توانید از آن برای اطمینان از سالم ماندن چاپگر خود استفاده کنید.در هر صورت در اینجا اصول اولیه وجود دارد.

مانند بسیاری از چیزها، چاپگر سه بعدی نیازمند تمیز کردن مرتب هستند.مطمئن شوید که چاپگر بدون گرد و غبار باشد،اگر مدتی است از آن استفاده نشده باشد،زیرا آلودگی ممکن است چاپ را خراب کند.به همین ترتیب،پاک کردن پس از هر بار استفاده برای چاپگر شما ضروری است.

تسمه‌هایی که چاپگر شما به آنها تکیه می‌کند ممکن است هر از گاهی نیاز به کشش یا تعویض داشته باشند. برخی از قطعات به روانکاری نیاز دارند تا همه چیز به خوبی کار کند.تخت چاپگر سطحی مهم است، بنابراین تخت چاپگر خود را اغلب بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تنظیم کنید.

نازل چاپگر شما ممکن است به توجه خاصی نیاز داشته باشد. در برخی مواقع با رشته های ذوب شده مسدود می شود و معمولاً می توان آن را تمیز کرد.این شامل گرم کردن نازل و تمیز کردن آن با مسواک زدن یا کشیدن گرفتگی با انبردست است.اگر فراتر از حد انتظار از بین رفته باشد،ممکن است نازل به طور کلی نیاز به تعویض داشته باشد.

شما می توانید تقریباً هر چیزی را چاپ کنید

شما می توانید تقریباً هر شیئی را که تصور کنید چاپ کنید،به شرطی که بتوانید آن ایده را در یک فایل CAD قرار دهید.بنابراین اگر مخترعی هستید که می‌خواهید یک نمونه اولیه را تهیه کنید چاپ سه بعدی ممکن است برای شما مناسب باشد.

برخی از اشیاء فقط یک چاپ می گیرند.برخی دیگر ممکن است نیاز به چاپ و مونتاژ چندین قسمت داشته باشند.همراه با برخی از پیرایش، سنباده و رنگ آمیزی. محدودیت های رشته هایی که می توانید استفاده کنید نیز ممکن است نقش داشته باشد. گاهی اوقات قطعات پرینت سه بعدی باید با سایر قطعات ساخته شده از فلز – یا مهره ها و پیچ و مهره های فروشگاه سخت افزار کار کنند.

با وجود مشکلات،چاپ یک آیتم بسیار آسان‌تر از مجسمه‌سازی از گل، کنده‌کاری از چوب یا ریخته‌گری یک شی است.همه این موارد به مهارت و مجموعه ای از تجهیزات نیاز دارند.

برای استفاده از آن، لازم نیست متخصص طراحی باشید

شما می توانید بدون هیچ گونه تخصص یا توانایی طراحی از چاپگر سه بعدی استفاده کنید.هزاران شیء در پایگاه داده های سه بعدی موجود است که برخی از آنها رایگان هستند.می توانید به دنبال چیزی بگردید که با نیازهای شما مطابقت داشته باشد، فایل را دانلود کرده و به چاپگر بفرستید.کل فرآیند می تواند به سادگی استفاده از یک چاپگر معمولی باشد.

اگر هدف خاصی وجود دارد،اما نمی توانید یک سند CAD موجود را پیدا کنید که مناسب باشد، راه های دیگری برای زنده کردن طرح های شما وجود دارد. ممکن است نتوانید از CAD به طور موثر استفاده کنید، اما وب سایت هایی مانند Fiverr پر از افرادی هستند که می توانند.در اطراف خرید کنید، شخص خوبی را پیدا کنید که آنچه را که نیاز دارید را با قیمت مناسب طراحی کند، سپس آن را سفارش دهید.

آنها مفیدتر می شوند،اما هنوز برای همه نیستند

درست مانند یک چاپگر استاندارد، همه به یک چاپگر سه بعدی نیاز ندارند، اما سودمندی داشتن یک چاپگر دائما در حال افزایش است.برای لحظه ای به چاپگرهای معمولی فکر کنید، تکه ای از فناوری که زمانی متعلق به تعداد کمی بود اما اکنون در اکثر خانه ها (و نه همه) یافت می شود.

اگر ندارید،و باید یک برچسب مرجوعی یا حمل را چاپ کنید، ممکن است از نداشتن چاپگر خود ناراحت شوید و به فروشگاه کپی محلی بروید یا برگه برگشت را به آدرس ایمیل دوست صاحب چاپگر خود ارسال کنید. با این حال، اگر دستگیره کشوی آشپزخانه شکسته شود،احتمالاً به جای لعن کردن به این واقعیت که نمی توانید یک دستگیره جدید برای چاپ و ادامه روزتان تنظیم کنید، سفری به فروشگاه سخت افزار برنامه ریزی خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *