آموزش نرم افزار

آیا شارژ بی سیم می تواند به گوشی شما آسیب برساند؟

شارژ بی‌سیم فوق‌العاده راحت است،اما آیا شارژ بی سیم می تواند به گوشی شما آسیب برساند؟

اگر روی یک گوشی هوشمند پرچمدار سرمایه گذاری می کنید، به احتمال زیاد به دنبال خرید یک شارژر بی سیم نیز هستید.از این گذشته، شارژ بی سیم به سرعت در حال تبدیل شدن به یک وسیله عادی است زیرا راحت است.

اما علیرغم راحتی آن،برخی از مردم هنوز از پذیرش این فناوری می ترسند.یک نگاه اجمالی در اینترنت نشان می دهد که مردم نگران آسیب شارژ بی سیم به باتری گوشی خود هستند.

بنابراین، آیا شارژ بی سیم برای باتری گوشی شما بی خطر است؟ بیایید بررسی کنیم.

شارژ بی سیم چگونه کار می کند؟

آیا شارژ بی سیم می تواند به گوشی شما آسیب برساند؟

شارژ بی سیم در گوشی های هوشمند امروزی از القای الکترومغناطیسی برای انتقال انرژی الکتریکی از شارژر به گوشی هوشمند استفاده می کند.القای الکترومغناطیسی پدیده ای است که در آن یک میدان مغناطیسی به سرعت در حال تغییر،انرژی الکتریکی را در یک حلقه بسته تولید می کند که با آن میدان مغناطیسی تعامل دارد.

بیایید شارژ بی سیم تلفن هوشمند را مثال بزنیم.برای اینکه شارژ بی سیم کار کند،به تلفنی نیاز دارید که از شارژ بی سیم پشتیبانی کند و یک شارژر بی سیم سازگار. در این صورت هم شارژر و هم گوشی دارای کویل های مسی خواهند بود.هنگامی که یک تلفن هوشمند سازگار را روی یک شارژر بی سیم قرار می دهید،یک میدان مغناطیسی به سرعت در حال تغییر با سیم پیچ مسی موجود در داخل گوشی هوشمند تعامل می کند و باعث القای جریان الکتریکی می شود.سپس جریان الکتریکی تولید شده برای شارژ باتری استفاده می شود.

این شکل از شارژ بی‌سیم که در آن دو سیم‌پیچ مسی در مجاورت مستقیم قرار می‌گیرند، شارژ القایی الکترومغناطیسی محکم کوپل شده نامیده می‌شود.اما،همانطور که از نام آن پیداست، برای این که این نوع شارژ بی سیم کار کند، سیم پیچ های مسی باید در یک راستا قرار گیرند. به عبارت دیگر، اگر گوشی هوشمند خود را به درستی روی پد قرار ندهید، شارژ نمی شود.اشکال دیگر فناوری های شارژ بی سیم حل این مشکل هستند.

شارژ رزونانس با اتصال آزاد می‌تواند تا چند سانتی‌متر شارژ را ارائه دهد، در حالی که شارژ مبتنی بر فرکانس رادیویی می‌تواند گجت‌ها را به‌صورت بی‌سیم در فواصل بیش از چند فوت شارژ کند. با شارژ RF، ممکن است در آینده نزدیک بتوانید گوشی خود را بدون نزدیک شدن به شارژر شارژ کنید.

آیا شارژ بی سیم برای گوشی هوشمند شما مضر است؟

شارژ بی سیم برای گوشی هوشمند شما بد نیست. این فقط یک افسانه است. افرادی که معتقدند شارژ بی سیم به باتری گوشی هوشمند آسیب می زند، خاطرنشان می کنند که شارژ بی سیم گرمای بیشتری نسبت به شارژ سیمی تولید می کند.

در حالی که این تا حدودی درست است،گرمای تولید شده توسط شارژ بی سیم توسط گوشی هوشمند شما قابل کنترل است و قطعا گوشی شما در حدی که برای آن مضر نباشد گرم می شود.

گرمای خروجی از شارژ بی سیم

آیا شارژ بی سیم می تواند به گوشی شما آسیب برساند؟

شارژ بی‌سیم به دلیل نحوه عملکرد، گرمای بیشتری نسبت به شارژ سیمی معمولی تولید می‌کند. یکی از عوارض القای الکترومغناطیسی تولید گرمای بیش از حد است به عنوان مثال،اجاق های القایی از گرمای تولید شده توسط القای الکترومغناطیسی برای گرم کردن ظروف استفاده می کنند.

بنابراین، اگر به درستی مدیریت نشود، گرمای تولید شده توسط شارژ بی سیم می تواند به گوشی هوشمند شما آسیب برساند.خوشبختانه، استانداردهای شارژ بی سیم مانند Qi دستورالعمل های دقیقی برای مقابله با این مشکل دارند.

ابتدا، هر شارژر بی سیم دارای گواهی Qi واجد شرایط باید سرعت شارژ را برای مدیریت گرما تنظیم کند. به عنوان مثال، اگر شارژر بی سیم دارای گواهی Qi تشخیص دهد که گرمای بیش از حد در حال تولید است، سرعت شارژ را کاهش می دهد.خروجی انرژی کمتر برابر با حرارت کمتر است،بنابراین تلفن شما ایمن باقی می ماند.

دوم اینکه در حین شارژ، چه با سیم و چه بی سیم، خود باتری گرم نمی شود. در مورد شارژ بی سیم تنها سیم پیچ مسی داخل گوشی گرم می شود. بنابراین،تا زمانی که گرما کنترل شود و از حد ایمن تجاوز نکند،هیچ تهدید مستقیمی برای باتری گوشی هوشمند شما ایجاد نمی کند.

به طور خلاصه، اگرچه شارژ بی سیم نسبت به شارژ سیمی حرارت بیشتری تولید می کند، اما خطری برای باتری گوشی شما ایجاد نمی کند.

البته در نظر داشته باشید که همیشه باید از شارژر بی سیم استاندارد و سازگار با گوشی خود استفاده کنید.

تاثیر شارژ بی سیم بر چرخه شارژ باتری

می دانیم که باطری های لیتیومی مورد استفاده در گوشی های امروزی،دفعات محدودی قابلیت شارژ شدن دارند،مثلا در مورد بعضی گوشی ها این عدد 1200 بار شارژ است.به این تعداد چرخه شارژ می گویند.

شارژ بی سیم بیشتر از شارژ سیمی معمولی بر چرخه شارژ باتری تأثیر نمی گذارد،زیرا چرخه های شارژ باتری هیچ ارتباطی با شکل شارژی که استفاده می کنید ندارد. فقط به فرکانس شارژ مربوط می شود.

اگر تلفن خود را چندین بار در روز شارژ کنید، صرف نظر از فناوری شارژی که استفاده می کنید، متوجه کاهش قابل توجهی در چرخه شارژ باتری باقی مانده خواهید شد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *