اخبار فناوری

کارت گرافیک ارزان نمی شود

اقای پت گلسینگر، مدیرعامل اینتل، گفته که مشکل کمبود چیپ به طور کامل تا سال 2024 حل نمی شود. بنابراین اگر انتظار دارید قیمت چیزهایی مثل کارت گرافیک به قیمتهای عادیشون برگردد، ظاهرا حالا حالاها باید منتظر ماند.

اقای گلسینگر قبلا پیش بینی کرده بود که این مشکل در سال 2023  حل شود. ولی حالا گفته که این کمبودها، به تجهیزات مختلف و پیچیده ساخت چیپ هم رسیده است. بدون این تجهیزات امکان افزایش ظرفیت تولید وجود ندارد.

چرا کارت گرافیک ارزان نمی شود ؟

دلیل اصلی کمبود تجهیزات ساخت چیپ هم سرمایه گذاری عظیم شرکتهای ساخت چیپ یعنی اینتل، سامسونگ و TSMC در کارخانه های جدید برای افزایش ظرفیت تولید است.

این سرمایه گذاری ها برای اینتل شامل ساخت دو کارخانه 20 میلیارد دلاری در آریزونای امریکا، دو کارخانه 20 میلیارد دلاری در اوهایوی امریکا، یک کارخانه 19 میلیارد دلاری در آلمان و توسعه 13 میلیارد دلاری کارخانه ایرلند می باشد.

TSMC هم قرار هست تا سال 2023 بیش از 100 میلیارد دلار سرمایه گذاری کند,که یکی از آن ها ساخت کارخانه 20 میلیارد دلاری در اریزونای امریکا هست.

سامسونگ نیز قرار هست طی یک دهه آینده سرمایه گذاری 116 میلیارد دلاری داشته باشد.که یکی از آن ها ساخت کارخانه 17 میلیارد دلاری در تگزاس امریکا هست.

نظر دیگر سازندگان

AMD و انویدیا هنوز پیش‌بینی‌های جدیدتری درباره زمان پایان کامل کمبود تراشه و بازگشت کسب و کار به حالت عادی ارائه نکرده‌اند. با این حال حدس زده می‌شود که در ماه‌های آینده دو مدیر عامل دیگر نیز در مورد شرایط پیش رو پیش بینی‌ و برنامه‌های خود را بیان کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *