اخبار فناوری

استفاده از USB C در اتحادیه اروپا اجباری شد

قانون گذاران اتحادیه اروپا لایحه استفاده دستگاه های الکترونیکی به خصوص موبایل از پورت شارژ واحد یعنی USB-C را تصویب کردند

طبق این لایحه تمام شرکت ها ملزم هستند از پاییز سال 2024 از پورت USB C برای شارژ دستگاه ها استفاده کنند.

طبق این لایحه 15 نوع دستگاه الکترونیکی مختلف از جمله موبایل، تبلت، لپتاپ، دوربین، هدفون بی سیم، کتابخوان، کنسول قابل حمل، اسپیکر قابل حمل و … باید به پورت USB C مجهز بشوند.با اینکار دیگر لازم نیست برای هر دستگاه کابل و شارژر خاص خودش را استفاده کنید.

اتحادیه اروپا گفته با انجام اینکار مصرف کنندگان سالانه بیش از 250 میلیون دلار در خرید شارژر و محصولات وابسته صرفه جویی می شود.همچنین از تولید سالانه 11 هزار تن زباله الکترونیکی جلوگیری می شود.

در حوزه موبایل تمام شرکتهای بزرگ از پورت USB C استفاده می کنند. تنها شرکتی که از این قاعده پیروی نمی کند شرکت اپل هست. بنابراین این شرکت برای فعالیت در اروپ مجبور است از سال 2024 آیفون های جدیدش رو با پورت USB C عرضه کند.البته اپل می تواند به طور کامل پورت شارژ ایفون های جدید را حذف کند و از تکنولوژی  شارژ بی سیم استفاده کند ولی شایعه هایی وجود دارد که از ایفون 15 اپل از پورت USB C استفاده خواهد کرد.

طبق این لایحه تمام 15 نوع دستگاه الکترونیکی ذکر شده به جز لپتاپ ها از پاییز سال 2024 باید روی دستگاه های جدیدشون از پورت USB C استفاده کنند. برای لپتاپ ها هم این قانون از سال 2026 الزامی خواهد شد.

اتحادیه اروپا همچنین در حال کار روی لایحه ای برای استاندارد کردن شارژ سریع برای همه دستگاه ها, همچنین استاندارد کردن شارژ بی سیم قابل استفاده روی همه دستگاه هایی که از اون پشتیبانی می کنند هم هست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *